PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] Πρόβλημα στο Κεντρικό κλείδωμα 316i



SAMOYEL
17-12-11, 11:34
Εδώ και αρκετές μέρες μου παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα δεν μου ξεκλειδώνει το αυτοκίνητο, μόνο με το κλειδί στην πόρτα ξεκλειδώνει έχω αλλάξει και κλειδί το δεύτερο που έχω αλλά τίποτα το συνεργείο που το πάω μου είπε ότι είναι μάλλον το ( module) κάπως έτσι δεν θυμάμαι και καλά ενω κάνει ολες τις ενεργειες ακουγονται αλλα δεν ανοιγει .Στο μηχάνημα που το έβαλε του έδειξε όλα τα σφάλματα που είχε κάνει τελευταία με το κλειδί το αυτοκινητο ειναι bmw 316i (1600 κ.εκ.)2000 μοντελο .Σας ευχαριστώ εκ των πρότερων και Χ ΡΟ Ν Ι Α Π Ο Λ Λ Α και ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ.:thanks:

Υ.Γ.
Εχει και εργοστασιακό συναγερμό.

gyiama
17-12-11, 11:48
τι εννοεις οτι κανει ολες τις ενεργειες?δλδ τι κανει?τι ακουγεται?αν η κλειδαρια ακουγεται οτι παει να ανοιξει τοτε ειναι κλειδαρια οχι η GM

Kostas_1
17-12-11, 14:12
Δοκιμασες και επαναπρογραμματισμο?: https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1019&highlight=%E5%F0%E1%ED%E1%F0%F1%EF%E3%F1%E1%EC%EC% E1%F4%E9%F3%EC%EF%F2

merbeind
17-12-11, 14:14
Να φανταστω οτι ξεκλειδωνουν ολες οι πορτες εκτος του οδηγου και χρειαζεται να ανοιξεις με το ''χερι''.?
Επισης κλειδωνει κανονικα?

DK
17-12-11, 14:15
Εδώ και αρκετές μέρες μου παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα δεν μου ξεκλειδώνει το αυτοκίνητο, μόνο με το κλειδί στην πόρτα ξεκλειδώνει έχω αλλάξει και κλειδί το δεύτερο που έχω αλλά τίποτα το συνεργείο που το πάω μου είπε ότι είναι μάλλον το ( module) κάπως έτσι δεν θυμάμαι και καλά ενω κάνει ολες τις ενεργειες ακουγονται αλλα δεν ανοιγει .Στο μηχάνημα που το έβαλε του έδειξε όλα τα σφάλματα που είχε κάνει τελευταία με το κλειδί το αυτοκινητο ειναι bmw 316i (1600 κ.εκ.)2000 μοντελο .Σας ευχαριστώ εκ των πρότερων και Χ ΡΟ Ν Ι Α Π Ο Λ Λ Α και ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ.:thanks:

Υ.Γ.
Εχει και εργοστασιακό συναγερμό.

Αγαπητέ φίλε και εγω προ 2 ετίας αντιμετώπισα αυτό το πρόβλημα!Με τον τηλεχειρισμό του κλειδιού δεν άνοιγε η ασφάλεια του οδηγού....αλλά μόνο του συνοδηγού!Σε άλλους συμβαίνει το αντίθετο.Με το κλειδί στην κλειδαριά άνοιγαν κανονικά και οι 2!Αυτό που έφταιγε ήταν η μαγνητική της κλειδαριάς...με ολικό κόστος(ανταλλακτικό 140+20εργασία) 160 ευρώ!Πρέπει να ανοιχτεί η ταπετσαρία της πόρτας για να αντικατατασταθεί αυτή η μαγνητική...

giannis_compact
17-12-11, 16:41
Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να είναι η κεραία στην οποία δίνει σήμα το κλειδί για κλείδωμα-ξεκλείδωμα!Πολλά Ε46 είχαν το πρόβλημα αυτό!
Άν και όπως όλα δείχνουν επαναπρογραμμοτισμό θέλουν τα κλειδιά σου!

SAMOYEL
17-12-11, 20:37
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδία, θα κάνω έναν επαναπρογραμματισμό στα κλειδιά . Όσο αφορά το ότι ακούγεται το άνοιγμα χωρίς να ανεβαίνουν οι ασφάλειες δηλ. παίρνει την εντολή την ακούς κάνει έναν μικρό θόρυβο αλλά δεν ανοίγει τίποτα ούτε το καπό ούτε οδηγού ούτε συνοδηγού .

SAMOYEL
17-12-11, 21:06
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδία, θα κάνω έναν επαναπρογραμματισμό στα κλειδιά . Όσο αφορά το ότι ακούγεται το άνοιγμα χωρίς να ανεβαίνουν οι ασφάλειες δηλ. παίρνει την εντολή την ακούς κάνει έναν μικρό θόρυβο αλλά δεν ανοίγει τίποτα ούτε το καπό ούτε οδηγού ούτε συνοδηγού .
βέβαια οχι παντά το πρωί που έχει κρύο και κάποιες άλλες στιγμές.
:thnx::thnx:

gyiama
18-12-11, 00:35
αυτο μαλλον ειναι απο κεντρικη μοναδα.τα κλειδια δεν εχουν καμια σημασια μονο στον τηλεχειρισμο προγραμματιζονται εσυ δεν εχεις προβλημα με τον τηλεχειρισμο μιας και οπως λες ουτε βαζοντας το κλειδι στην κλειδαρια δεν ανοιγουν

SoNiC_77Gr
25-02-12, 12:52
Μιας που ειδα αυτο το θεμα για να μην ανοιξω αλλο λεω να ρωτησω κ εγω εδω για ενα προβλημα που αντιμετωπιζω. Εχω αλλαξει τον μαμα συναγερμο με aftermarket εδω και κατι μηνες, αλλα την τελευταια περιοδο παρατηρω ενα προβλημα. Οταν παταω απο τον τηλεχειρισμο να ξεκλειδωσει, καμια φορα οχι παντα οι ασφαλειες δεν ανεβαινουν. Ακουγεται απο μεσα οτι δινει την εντολη, ενας μικρος θορυβος δηλαδη, αλλα κ οι 2 ασφαλειες μενουν κατω. Πρεπει να προσπαθησω 2-3 φορες με το κλειδωμα/ξεκλειδωμα απο τον τηλεχειρισμο κ μετα ανεβαινουν κανονικα. Ακομα πιο σπανια μπορει να μην πιανει κ χρησιμοποιω το κλειδι οπου εκει αν οχι με την 1η με την 2η θα ανοιξει.. Τι απο ολα μπορει να ειναι αυτο? Καποιες φορες το παρατηρω οταν εχει κρυο αλλα δεν ξερω αν ειναι προβλημα αυτο, απλα το αναφερω..
Επισης κ απο μεσα με το κεντρικο κουμπι κλειδωματος καμια φορα δεν ξεκλειδωνουν οι πορτες, ενω ακουγεται οτι δινει εντολη. Αν το πατησω 1-2 φορες μετα ειναι οκ!
Αναλογικα στις 10 φορες πχ που θα το ξεκλειδωσω τις 3 δεν θα ξεκλειδωσει με την 1η..

SoNiC_77Gr
28-02-12, 13:28
Καμια ιδεα για το παραπανω?

num
06-03-14, 17:28
Έχω το BMW Ε46 318ι (118HP) του 2000. Τα μοντέλα αυτής της 4ετιας βγάζουν αυτό ακριβώς το πρόβλημα, δηλαδή το κεντρικό κλείδωμα μετά από 8 – 10 χρόνια δεν λειτουργεί όπως πρέπει. Το πιο σύνηθες είναι να κλειδώνει το αμάξι , ενώ στο ξεκλείδωμα πεισμώνει και ανοίγει μετά από αρκετές προσπάθειες όποτε το πιάσει. Το πρόβλημα βρίσκεται μέσα στον εγκέφαλο ( δες εικόνα https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/03/mDipKlV7Aj8iX_X2Xtd6KQ-1.jpg ) ο οποίος βρίσκεται πίσω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού.
Η αιτία είναι οι 2 ρελέδες RLY1 KAI RLY2 στην μέση της ηλεκτρονικής πλακέτας ( δες εικόνα https://www.bmwgm5.com/Relay_identification.jpg ) . Η αγορά τους κυμαίνεται από 6 – 12 ευρώ και τους παραγγέλνεται εύκολα από τo eBay για όσους κάνουν ονλινε αγορές ( https://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p2047675.m570.l1311.R1.TR1.TRC0.A0. H0.Xtyco+v23&_nkw=tyco+relay+v23084+c2001+a303&_sacat=0&_from=R40 ). Η αντικατάσταση τους γίνεται από έναν καλό ηλεκτρονικό και το κόστος λογικά είναι αρκετά φθηνό ( περίπου στα 20 ευρώ αν δεν πέσετε σε απατεώνα ).
Η αντιπροσωπεία δεν ασχολείται με τετοια, θα σας ζητήσει 500 ευρώ για να περάσει καινούργιο εγκέφαλο και για να τον τσιπάρει ξανά!!! Εγώ έκανα την δουλεία μου με περίπου 40 ευρώ!!! (20 ρελεδες και 20 ο μάστορας) . Τα ρελεδάκια βγήκαν ελλατωματικά και απο SIEMENS η εταιρεία τα αλλαξε όνομα σε TYCO. Υπήρξε κάποιο πρόβλημα μετα τα κινητά τους μέρη ( για αυτο μια ανοιγουν και μια δεν ανοίγουν οι πόρτες ) οπότε και διορθώθηκε.
Ελπίζω να βοήθησα εστώ και λιγάκι, διότι πριν αρκετούς μήνες εκανα και εγω ενα ρέτζιστερ εδώ μέσα μηπως βρώ καμια λύση, οπότε ξέρω οτι στην εποχή που ζούμε τα 500 μετα τα 40 ευρώ κάνουν την διαφορά!
Αυτό το πόστ το αφιερώνω στην αντιπροσωπεία της BMW, περαστικά σας!!!!

ghost-rider
06-03-14, 18:51
Να κανω κ εγω την ερωτηση μου?
Στο κομπακτακι ενος φιλου(Ε46 compact με Ν42Β18), ξεκλειδωνοντας η πορτα του συνοδηγου δεν ξεκλειδωνει.
Για να ξεκλειδωσει πρεπει την κινηση να την κανεις χειροκινητα απο το εσωτερικο πομολακι.

Οταν πας να το κλειδωσεις ομως κλειδωνει κανονικα...
Παιζει να ειναι κανενα απο τα παραπανω ρελεδακια?

wheelman
06-03-14, 19:36
Περισσότερο για θέμα της πόρτας μου κάνει.
θεωρώ πως αν ήταν θέμα της GM δεν θα ήταν μόνο σε μια πόρτα

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk

θανασης Φιλιππου
06-03-14, 19:41
Να κανω κ εγω την ερωτηση μου?
Στο κομπακτακι ενος φιλου(Ε46 compact με Ν42Β18), ξεκλειδωνοντας η πορτα του συνοδηγου δεν ξεκλειδωνει.
Για να ξεκλειδωσει πρεπει την κινηση να την κανεις χειροκινητα απο το εσωτερικο πομολακι.

Οταν πας να το κλειδωσεις ομως κλειδωνει κανονικα...
Παιζει να ειναι κανενα απο τα παραπανω ρελεδακια?
Ο ηλεκτρομαγνητης της κλειδαριας ειναι, δεν εχει δυναμη να την σηκωσει.

wheelman
06-03-14, 19:45
Αχχχχ προβλέπω να μην την γλυτώνω και εγώ.
Εμένα δυο φορές μέχρι τώρα πατώντας το κλειδί προκειμένου να ξεκλειδώσει, βλέπω τα φλασακια να αναβοσβήνουν άλλα οι κλειδαριές δεν είχαν ανοίξει...

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk

ghost-rider
06-03-14, 20:54
Ο ηλεκτρομαγνητης της κλειδαριας ειναι, δεν εχει δυναμη να την σηκωσει.

Μαλιστα.
Δεν ειναι ομως περιεργο που μπορει και την κλειδωνει ενω δεν την ξεκλειδωνει?

nikos bob
06-03-14, 21:14
Μαλιστα.
Δεν ειναι ομως περιεργο που μπορει και την κλειδωνει ενω δεν την ξεκλειδωνει?

Καθαρο συμπτωμα ηλεκτρομαγνητη !
Αλλαζεις-τελειωνεις !

num
07-03-14, 17:44
Να κανω κ εγω την ερωτηση μου?
Στο κομπακτακι ενος φιλου(Ε46 compact με Ν42Β18), ξεκλειδωνοντας η πορτα του συνοδηγου δεν ξεκλειδωνει.
Για να ξεκλειδωσει πρεπει την κινηση να την κανεις χειροκινητα απο το εσωτερικο πομολακι.

Οταν πας να το κλειδωσεις ομως κλειδωνει κανονικα...
Παιζει να ειναι κανενα απο τα παραπανω ρελεδακια?

Σuμφωνω με τον sakis4paok, στην δικια μου περιπτωση εκτος απο του οδηγου οι υπολοιπες πορτες ουτε με το χερουλακι ανοιγανε απο μεσα. Χλωμο το βλέπω να οφείλεται στον ρελε.

nuovo..
30-03-16, 11:54
Έχω το BMW Ε46 318ι (118HP) του 2000. Τα μοντέλα αυτής της 4ετιας βγάζουν αυτό ακριβώς το πρόβλημα, δηλαδή το κεντρικό κλείδωμα μετά από 8 – 10 χρόνια δεν λειτουργεί όπως πρέπει. Το πιο σύνηθες είναι να κλειδώνει το αμάξι , ενώ στο ξεκλείδωμα πεισμώνει και ανοίγει μετά από αρκετές προσπάθειες όποτε το πιάσει. Το πρόβλημα βρίσκεται μέσα στον εγκέφαλο ( δες εικόνα https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/03/mDipKlV7Aj8iX_X2Xtd6KQ-1.jpg ) ο οποίος βρίσκεται πίσω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού.
Η αιτία είναι οι 2 ρελέδες RLY1 KAI RLY2 στην μέση της ηλεκτρονικής πλακέτας ( δες εικόνα https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/03/Relay_identification-1.jpg ) . Η αγορά τους κυμαίνεται από 6 – 12 ευρώ και τους παραγγέλνεται εύκολα από τo eBay για όσους κάνουν ονλινε αγορές ( https://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p2047675.m570.l1311.R1.TR1.TRC0.A0. H0.Xtyco+v23&_nkw=tyco+relay+v23084+c2001+a303&_sacat=0&_from=R40 ). Η αντικατάσταση τους γίνεται από έναν καλό ηλεκτρονικό και το κόστος λογικά είναι αρκετά φθηνό ( περίπου στα 20 ευρώ αν δεν πέσετε σε απατεώνα ).
Η αντιπροσωπεία δεν ασχολείται με τετοια, θα σας ζητήσει 500 ευρώ για να περάσει καινούργιο εγκέφαλο και για να τον τσιπάρει ξανά!!! Εγώ έκανα την δουλεία μου με περίπου 40 ευρώ!!! (20 ρελεδες και 20 ο μάστορας) . Τα ρελεδάκια βγήκαν ελλατωματικά και απο SIEMENS η εταιρεία τα αλλαξε όνομα σε TYCO. Υπήρξε κάποιο πρόβλημα μετα τα κινητά τους μέρη ( για αυτο μια ανοιγουν και μια δεν ανοίγουν οι πόρτες ) οπότε και διορθώθηκε.
Ελπίζω να βοήθησα εστώ και λιγάκι, διότι πριν αρκετούς μήνες εκανα και εγω ενα ρέτζιστερ εδώ μέσα μηπως βρώ καμια λύση, οπότε ξέρω οτι στην εποχή που ζούμε τα 500 μετα τα 40 ευρώ κάνουν την διαφορά!
Αυτό το πόστ το αφιερώνω στην αντιπροσωπεία της BMW, περαστικά σας!!!!καλησπερα,εχει ο γαμπρος μου στο e46 ci προβλημα με το κλειδωμα της πορτας αλλα πριν παραγκειλουμε τα ρελεδακια της tyco θελουμε να σιγουρευτουμε οτι ειναι απο εκει το προβλημα(gm5) και οχι η ηλεκτρομαγνητικη κλειδαρια.
Οποτε θελω να κουμπωσω πανω τη δικη μου μοναδα για δοκιμη:γνωριζει καποιος αν θα δουλεψει μολις το συνδεσω η χρειαζεται προγραμματισμος κ τσαμπα θα ξηλωνουμε;

harris
05-04-16, 18:58
Το ιδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ. Άλλαξα ηλεκτρομαγνητικές ποιο παλιά, άρα δεν πιστεύω οτι φταίει αυτό. Το είχα πάει σε ένα ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων και μου είπε οτι το κολλάει ο συναγερμός.

harris
06-11-16, 21:04
Καλησπέρα στην παρέα. Ξέρουμε κανέναν ηλεκτρονικό για επισκευή της πλακέτας του κεντρικού κλειδώματος? Πρέπει να έχουν ζημιά οι ρελέδες.

D.harrys
07-11-16, 06:16
Καλησπέρα

Ασχολουμε εγώ με επισκευές!
Στείλε μου ενα πμ να τα πούμε!

harris
13-11-16, 12:55
Να ευχαριστήσω και δημόσια τον D.harrys για την επισκευή της πλάκετας του κεντρικού κλειδώματος. Φοβερή και προσεκτική δουλειά.

Maik4
21-11-16, 20:15
Καλησπέρα

Ασχολουμε εγώ με επισκευές!
Στείλε μου ενα πμ να τα πούμε!

Εχω ιδιο προβλημα έχεις τηλεφωνο να μηλησουμε;

Istiaios
11-12-16, 17:23
Istiaios Πριν απο ενα χρονο και στο δικο μου 316ι του 2001το ενα κλειδι νεκρωσε και σε συνεργειο της bmw που ρωτησα μου ειπαν πως του χρειαζεται ενα ταξειδακι μεχρι την Γερμανια και 300ε για να επιστρεψει καινουργιο.Δεν μπορεσα να του βγαλω διαβατηριο και το εγκατελειψα.Προσφατα εγινα μελος της παρεαςσας και διαβασα σχετικα με τον επαναπρογραμματισμο κλειδιων. Ασχοληθηκα προ ημερων και κατι πετυχα.Δουλευει κανινικα αλλα μονο για δυο τρεις ημερες.Του κανω και κοντινα δρομολογια αμεσως μετα τον επαναπρογραμματισμο αλλα και παλι επανερχεται στο νεκρο.Μπορει κανεις να με βοηθησει για οριστικη λυση..Ευχαριστω πολυ.

BILL007
11-12-16, 18:31
Μάλλον θέλεις αντικατάσταση μπαταρίας!

wheelman
11-12-16, 22:35
'Οπως το λέει ο Βασίλης, 99,99% είναι η μπαταρία.

Το κλειδι παίρνει το ρευμα της μποαταριας για να λειτουργήσει τον τηλεχειρισμό
και επαγωγικά απο το δαχτυλίδι γυρω απο την μίζα δίνει στο chip του immo.

Συνεπώς αν είχε πρόβλημα το κλειδί το αυτοκίνητο δεν θα έπαιρνε μπροστά,
απο την στιγμή που αν ξεκλειδώσεις με την λάμα παρει το αυτοκίνητο μπροστά και δεν δουλευει απλα ο τηλεχειρισμός
τοτε πας για αλλαγή μπαταρίας.

Aν εισαι τυχερός, τοτε το κλειδί σου είναι κουμπωτό,
αν όχι τότε το "σφάζεις" και χρειάζεσαι τα παρακάτω:

--Ένα καβούκι κλειδιου ( key fob ) με κόστος απο 5€-20€

--Κλειδαρά που να κόψει την λάμα του νέου κλειδιου κόστος απο 0€-5€
(SOS πηγαινε με το αυτοκινητο στον κλειδαρα και βεβαιωσου πως ανοιγουν κανονικά ολες κλειδαριές κ απο τις δυο πλευρες της λάμας)

--Μπαταρία Panasonic VL2020 με κόστοςε απο 5€-10€
(Προσοχή βγαίνει σε διφορετικούς τυπους που το μόνο που αλλαζει έιναι η θέση των επαφών)

Δες και δύο video


https://www.youtube.com/watch?v=e1o9vH3mgmg


https://www.youtube.com/watch?v=qLk7VUHgusM

DIM27
12-12-16, 06:09
Ειχα προβλημα με το ενα κλειδι, βρηκα καποιον "πυθαγορα" στη Καλογρεζα.Το "εσφαξε" και το επισκευασε, με κοστος αν θυμαμαι καλα,30Ε+ΦΠΑ.Δουλευει δυο χρονια τωρα αψογα.Στις αντιπροσωπειες δεν ασχολειται κανεις.

tl3476
22-06-17, 06:43
Καλημέρα παιδιά.
Είμαι καινούργιος εδώ και φυσικά κι εγώ κάτοχος μιας Ε46 με τον Ν42Β18Α.
Εδώ και κάποιους μήνες αντιμετωπίζω το γνωστό πρόβλημα που αντιμετώπισαν κι οι φίλοι harris και Maik4.
Συν ότι τώρα και τα παράθυρα δουλεύουν όποτε τους καπνίσει... Πατάς το κουμπί κατεβαίνει, το πατάς μετά για να ανέβει, σε γράφει κανονικά και δεν ανταποκρίνεται καθόλου και μόλις φτάνεις σπίτι... τσακ... σηκώνεται από μόνο του. Μου έτυχε προχτές.
Επειδή έχω δει κι εδώ και αλλού στο ίντερνετ ότι υπεύθυνη γι'αυτές τις δυσλειτουργίες είναι η καρτούλα GM5 που βρίσκεται κάτω και πίσω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού, ξέρετε κάποιον τεχνικό να την επισκευάζει ?
Ο φίλος D.harrys ασχολείται ακόμη με το αντικείμενο ?
Ευχαριστώ.

BILL007
22-06-17, 13:39
Καλημέρα παιδιά.
Είμαι καινούργιος εδώ και φυσικά κι εγώ κάτοχος μιας Ε46 με τον Ν42Β18Α.
Εδώ και κάποιους μήνες αντιμετωπίζω το γνωστό πρόβλημα που αντιμετώπισαν κι οι φίλοι harris και Maik4.
Συν ότι τώρα και τα παράθυρα δουλεύουν όποτε τους καπνίσει... Πατάς το κουμπί κατεβαίνει, το πατάς μετά για να ανέβει, σε γράφει κανονικά και δεν ανταποκρίνεται καθόλου και μόλις φτάνεις σπίτι... τσακ... σηκώνεται από μόνο του. Μου έτυχε προχτές.
Επειδή έχω δει κι εδώ και αλλού στο ίντερνετ ότι υπεύθυνη γι'αυτές τις δυσλειτουργίες είναι η καρτούλα GM5 που βρίσκεται κάτω και πίσω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού, ξέρετε κάποιον τεχνικό να την επισκευάζει ?
Ο φίλος D.harrys ασχολείται ακόμη με το αντικείμενο ?
Ευχαριστώ.

Αρχικά καλωσήρθες στην παρέα μας!
Στείλε ένα Pm στον D.harrys να τον ρωτήσεις :original:

Nikos_Elegance
06-04-18, 17:35
Καλησπέρα στην ομάδα. Εχει κανεις κρατήσει κλειδαριά οδηγού απο e46 κουπέ καμμένη και να μην την χρειάζεται ;
Θέλω να βγάλω κάποια ανταλακτικά απο πάνω και να τα βάλω στην δικιά μου. Έσπασε ενα πλαστικό κλείστρο και το εχω κολλημένο με λογκο. Δεν ξέρω πόσο Θα κρατήσει.
Αν εχει κάποιος θα παρακαλούσα να έρθει σε επικοινωνία για να μου την στείλει με έξοδα δικά μου. Ευχαριστώ.