PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθαρισμος MAf



mpempas
25-11-11, 23:02
παιδια θελω να ριξω ενα καθαρισματακι στο MAF μου. Με τι προτεινετε? καπου εξωτερικο διαβασα για ενα CRC mass air flow cleaner.μπορω να το κανω και με ενα καθαριστικο επαφων ή με το WD40?

deepBLUE
25-11-11, 23:56
Για ποιο λόγο θες να κάνεις κάτι τέτοιο ?
Έχεις κάποιο σύμπτωμα η προληπτικά,γιατι αν είναι το δεύτερο θα σου έλεγα να το αφήσεις ως έχει.
Θα πρέπει ακόμα να γνωρίζεις πως ο MAF γερναει και στη πενταετία κανονικά θελει αλλαγή ακόμα και αν δεν έχει παρουσιάσει κάτι .

mpempas
26-11-11, 00:04
βασικα το αμαξι με το μαφ επανω δεν παει βημα κανει κοψιματα και περιεργα στο ρελαντι.Χωρις το μαφ παει παααρα πολυ καλυτερα και πολυ πιο στρωτα.Χωρις μπερδεματα και αλλα τετοια.Ηταν παρατημενο χρονια το μαφ και απ οτι τον ειδα τον αισθητηρα ειναι πολυ βρωμικος.
Γνωριζουμε ποσο εχει καινουργιο,φυσικα οχι απο την bmw.

deepBLUE
26-11-11, 04:01
βασικα το αμαξι με το μαφ επανω δεν παει βημα κανει κοψιματα και περιεργα στο ρελαντι.Χωρις το μαφ παει παααρα πολυ καλυτερα και πολυ πιο στρωτα.Χωρις μπερδεματα και αλλα τετοια.Ηταν παρατημενο χρονια το μαφ και απ οτι τον ειδα τον αισθητηρα ειναι πολυ βρωμικος.
Γνωριζουμε ποσο εχει καινουργιο,φυσικα οχι απο την bmw.

Συνηθως το MAF ειναι τσουχτερο το μονο που δε ξερω ειναι αν ο κωδικος του ειναι ξεκλειδωτος σε bosch ας πουμε και μπορεις να τον βρεις εκτος bmw.
Αν θες παρε αυριο η τη Δευτερα τηλεφωνο στο οχημα (λεωφορος Βουλιαγμενης 3) και ρωτα να σου πουν.
Κατα τη γνωμη μου θες καινουργιο αλλα ετσι και αλλιως μια και δεν εχεις τιποτα να χασεις σε κατι που ειναι χαλασμενο ριξτου ενα σπρευ αλλα δε νομιζω να σωθεις το πιο πιθανο ειναι πως ακομα και να συνελθει θα ειναι κατι προσωρινο.

mpempas
26-11-11, 09:30
εχω κωδικο της bosch απο τον αισθητηρα και μονο.αλλα δεν βρισκω κατι με αυτον στο site της bosch.
ΔΕν εχω επισης το τηλ του οχηματος και δεν ξερω και τη ειναι αυτο το οχημα.


https://www.youtube.com/watch?v=J8Kp8qyDIfU

deepBLUE
26-11-11, 09:32
ΟΧΗΜΑ χατζησωτηριου 2109627795

m-power_01
26-11-11, 11:02
Το maf μπορείς να το προμηθευτεις από την siemens-Bosch , είναι ανοιχτός ο κωδικος εδώ και χρόνια. Επίσης αφού το δικό σου είναι κατεστραμμένο προσπάθησε με μια μπατονέτα και καθαρή βενζίνη να το καθαρίσεις . Τα συρματακια δηλαδή που φαίνονται αν βάλεις ένα φακό. Το μαφ δεν γερνάει. Επίσης πριν κάνεις οτιδήποτε καλο θα ήταν να το μετρήσεις με το gt1.

mpempas
26-11-11, 11:48
το εβγαλα και το κοιταξα στον ηλιο....Επανω του ειχε ενα ωραιο και παχυ στρωμμα χωματος και σκονης.Δεν φαινονταν ουτε τα καλοδιακια πανω στον αισθητηρα.Πηρα ενα σπρευ επαφων και το επλυνα και το χαιδεψα με ενα πινελακι.Πλεον γυαλιζει.Το αφηνω λιγακι να στεγνωσει και θα το κουμπωσω.Θα σας ενημερωσω για τα αποτελεσματα.
gt1?? εννοεις καποιο πολυμετρο?

Leonidas_E39
26-11-11, 12:00
Διαγνωστικο ειναι το Gt1.

m-power_01
26-11-11, 12:10
Το διαγνωστικό όπως σου είπε ο leonidas. Και με πολυμετρο γίνεται να μετρήσεις τα Ω, αλλά δεν θυμάμαι απέξω ποιες επαφές δίνεις ρεύμα ποιες μετράς , πόσο πρέπει να δείξει κλπ

mpempas
26-11-11, 16:13
το εβαλα επανω εκανα γυρω στα 4 χιλιομετρα.Δουλευει αισθητα καλυτερα απ οτι οταν ηταν βρωμικο αλλα οχι οπως δουλευει χωρις αυτο.
Κανει καποια ρεταρισματα και στο φουλ γκαζι ή δεν δινει η δινει καποια στιγμη που θα θελει εκεινο.επισης αλλο ενα περιεργο πραγμα ειναι οτι οσο το ειχα ρελαντι και δουλευε ξαφνικα εσβηνε το αμαξι.σαν να γυρναγες τη μιζα.κατι που φυσικα δεν το εχει κανει χωρις το λουφτ.
λετε να θελει καποια χιλιομετρα για να κανει adaptation?η τι αλλο λετε?

deepBLUE
26-11-11, 16:28
Το maf μπορείς να το προμηθευτεις από την siemens-Bosch , είναι ανοιχτός ο κωδικος εδώ και χρόνια. Επίσης αφού το δικό σου είναι κατεστραμμένο προσπάθησε με μια μπατονέτα και καθαρή βενζίνη να το καθαρίσεις . Τα συρματακια δηλαδή που φαίνονται αν βάλεις ένα φακό. Το μαφ δεν γερνάει. Επίσης πριν κάνεις οτιδήποτε καλο θα ήταν να το μετρήσεις με το gt1.

Όταν πήγα να πάρω το δικό μου για το 330 ο κωδικός του MAF τότε ήταν κλειδωμενος.
Δε ξέρω τώρα τι γίνεται και για e36 η αν απο τότε που αγόρασα το δικό μου μέχρι σήμερα είναι διαθέσιμο.
Όμως επιμένω πως ο MAF γερναει έχει ημερομηνία λήξης καθώς πέφτει η απόδοση του κατακόρυφα .

VanVIC
26-11-11, 16:43
Όταν πήγα να πάρω το δικό μου για το 330 ο κωδικός του MAF τότε ήταν κλειδωμενος.
Δε ξέρω τώρα τι γίνεται και για e36 η αν απο τότε που αγόρασα το δικό μου μέχρι σήμερα είναι διαθέσιμο.
Όμως επιμένω πως ο MAF γερναει έχει ημερομηνία λήξης καθώς πέφτει η απόδοση του κατακόρυφα .

Εχω την αίσθηση οτι το "γερνάει" ε΄χει να κάνει με την κατάσταση του αισθητήρα (ένα λεπτό έλασμα είναι αν δεν κάνω λάθος).
Π.χ. αν χρησιμοποιεί κάποιος φίλτρο αέρα πιο ελευθερο (αντί του "χάρτινου" εργοστασιακού) και για να συντηρήσει το φίλτρο αυτό, στον καθαρισμό του το ψεκάσει με παραπάνω λάδι σπ'ότι πρέπει (αυτό το ειδικό spray που δίνουν για καθαριστικό) τότε αυτό δύναται να δημιουργήσει πρόβλημα στον αισθητήρα του MAF. Οπως ρουφιέται ο αέρας τραβάει και λίγο λαδάκι το οποίο παέι και επικάθεται πάνω στον αισθητήρα και τον "γερνάει".
Νομίζω οτι με τακτική συντήριση, με εργοστασιακά φίλτρα αέρα, τα MAF δύσκολα "γερνάνε".

mpempas
26-11-11, 17:50
Χρειαζεται το αμαξι τωρα καποια χιλιομετρα για να κανει προσαρμογη η θα κανει ετσι και οποτε εχει θεμα το μαφ? μην κυκλοφορω με το πραμα πανω χωρις λογο.

Πως γινεται να γερναει το μαφ περαν την βρωμας που μπορει να εχει πανω του με αποτελεσμα να πεφτει και η αποδοση του?

oldcarskickass
26-11-11, 18:12
Το adaptation είναι θέμα λεπτών αν όχι δευτερολέπτων.

Το <<γέρασμα>> έχει να κάνει και με την γήρανση των συρμάτινων νημάτων, είναι θεωρώ αναπόφευκτο, αλλά δεν ξέρω αν και κατά πόσο τα μαμά ή όχι φίλτρα έχουν κάποια επιρροή. (ότι έχουν έχουν, απλά δεν είμαι σίγουρος)

E46 POWER
26-11-11, 18:49
να το επισκευασεις μάλλον χλωμό.αλλά όταν το είχα αλλάξει ήθελε περίπου 35κμ για να σβήσει το λαμ

BILL007
26-11-11, 19:34
να το επισκευασεις μάλλον χλωμό.αλλά όταν το είχα αλλάξει ήθελε περίπου 35κμ για να σβήσει το λαμ


Εγώ όταν το είχα αλλάξει για να σβήσει μόνο του το λαμπάκι και όχι μέσω του διαγνωστικού έκανε 170 χιλιόμετρα! thumb

Επίσης η επισκευή με σπρέυ έχει 10% πιθανότητα να το κάνει να δουλέψει.

Σκέψου απο τώρα το ενδεχόμενο για τα 200 ευρώπουλα (αγορά απο bosch όχι bmw.Aπο bmw καβαλάς το 300άρι)

Δυστηχώς...:(

mpempas
26-11-11, 20:04
οκ καταλαβα....200αρι......

E46 POWER
27-11-11, 13:27
Εγώ όταν το είχα αλλάξει για να σβήσει μόνο του το λαμπάκι και όχι μέσω του διαγνωστικού έκανε 170 χιλιόμετρα! thumb

Επίσης η επισκευή με σπρέυ έχει 10% πιθανότητα να το κάνει να δουλέψει.

Σκέψου απο τώρα το ενδεχόμενο για τα 200 ευρώπουλα (αγορά απο bosch όχι bmw.Aπο bmw καβαλάς το 300άρι)

Δυστηχώς...:(

BILL νομιζω σε σενα το ειχα δωσει μετα ε? αν ναι το ιδιο luft κατι αλλο παιζει και εχουν διαφορετικο χρονο προσαρμογης..

BILL007
27-11-11, 13:34
Το luft το είχα πάρει πριν κοντά 4 χρόνια...Δεν θυμάμαι καθόλου φίλε...:(

E46 POWER
28-11-11, 01:37
το δικό μου πρέπει να είναι...στη καισαριανή είχαμε βρεθεί..είχε βαριά 1000 κμ...anyway..

BILL007
28-11-11, 11:24
το δικό μου πρέπει να είναι...στη καισαριανή είχαμε βρεθεί..είχε βαριά 1000 κμ...anyway..

Α!Μπράβο...Καλά βρε...Που το θυμάσαι???:thumbsup:
Το είχα ξεχάσει εντελώς...Μόνο την Καισαριανή θυμόμουν...:thumbsup:

:rally:

Dermatis
26-01-14, 21:17
Ποσταρω εδω για να μη ανοιγω αλλο θεμα!
Την κυριακη στην συναντηση στον Μπαμπη μετα πο μια συζητηση που ειχαμε εμαθα πως ειναι σωστο να καθαριζουμε τον Maf!
Eτσι ειπα να ψαξω λιγο και κατι βρηκα! https://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=490389

Που το βρισκω Ελλαδα αυτο το CRC εχει κανεις υποψην του?

tasos.kamv
26-01-14, 21:21
Ηλία το googlάρα και σου βγάζει και μαγαζί στην Αθήνα με 8.5¤ κόστος το συγκεκριμένο spray...
Γιατί θες να το καθαρίσεις..???
Συνήθως κακό κάνεις με το καθάρισμα παρά καλό....

enatos
26-01-14, 21:31
Στην technopneumatica στην Ι. Οδό αλλά αν ο maf είναι νεκρός δεν σε σώνει το σπρέυ στο λέω από ιδία πείρα

Andri
26-01-14, 21:36
Είναι καλό ή όχι να τον καθαρίσει κάποιος τελικά ? Δεν μιλάω σε περίπτωση που έχει βγάλει πρόβλημα αλλά προληπτικά...

Dermatis
26-01-14, 21:37
Ηλία το googlάρα και σου βγάζει και μαγαζί στην Αθήνα με 8.5¤ κόστος το συγκεκριμένο spray...
Γιατί θες να το καθαρίσεις..???
Συνήθως κακό κάνεις με το καθάρισμα παρά καλό....
Καλησπερα Τάσο! Πάρης οχι Ηλίαςthumb
Δεν παρατηργσα οτιδηποτε αρνητικο στην λειτουργεια του!
Αλλα μετα απο μια συζηηση που ειχαμε εβγαλα το συπερασμα πως ενα καθαρισμα κανει καλο και οχι κακο! Σιγουρα θα εχει μαζεψει βρωμια!

Στην technopneumatica στην Ι. Οδό αλλά αν ο maf είναι νεκρός δεν σε σώνει το σπρέυ στο λέω από ιδία πείρα
:thanks::thanks:
Μια χαρα ειναι ο Μαφ! Προληπτικα δρω!

tasos.kamv
26-01-14, 21:45
Sorry ρε Πάρη μπερδεύτηκα... πώς μου ήρθε το "Ηλίας" δεν ξέρω... :eek:
Σου επισημαίνω να μην πειράξεις το maf... είναι ένα πάρα πολύ ευαίσθητο θερμοστοιχείο!!! Αν πάθει κάτι θα πετάξεις χωρίς λόγο ένα 150-άρι...:whistle:

Dermatis
26-01-14, 21:50
Sorry ρε Πάρη μπερδεύτηκα... πώς μου ήρθε το "Ηλίας" δεν ξέρω... :eek:
Δεν πειραζει Ηλία!:thumbsup:


Σου επισημαίνω να μην πειράξεις το maf... είναι ένα πάρα πολύ ευαίσθητο θερμοστοιχείο!!! Αν πάθει κάτι θα πετάξεις χωρίς λόγο ένα 150-άρι...:whistle:

Οκ μου αρκει πρωτον γιατι γνωριζεις και δευτερον γιατι δεν χρηματα για πειραματα!:original:

Nick bmwlover
26-01-14, 22:00
Εγω να ρωτησω κατι ψιλοασχετο τον mpempa,αφου δεν ειχες θεματα και ησουν ευχαριστημενος χωρις maf γιατι το ξαναεβαλες;

tasos.kamv
26-01-14, 22:01
Πάρη αφού είσαι "ζιζάνιο" :D, για να σου φύγουν οι ιδέες, κάνε του ένα test με το διαγνωστικό.... :whistle:

Dermatis
26-01-14, 22:11
Πάρη αφού είσαι "ζιζάνιο" :D, για να σου φύγουν οι ιδέες, κάνε του ένα test με το διαγνωστικό.... :whistle:

Δεν ειμαι σιγουρος αν μπορω με elm bt να τον διαβασω θα παρω ομως το usb να το βαλω στο DIS να το δω! Αλλωστε θελω να ανεβασω λιγακι και τις στροφες του ρελαντι! Οποτε ευκαιρια.....
Αν χρειστω κατι θα ενοχλησω thumb

tasos.kamv
26-01-14, 22:17
Ουπς, γιατί θες να ανεβάσεις το ρελαντί...???? :shok:

Για να μην χαλάμε το thread, στείλε pm ή γράψε σε άλλο θέμα και όποτε θες το βλέπουμε και μαζί το εργαλείο σου... thumb

Nick bmwlover
26-01-14, 22:22
Ουπς, γιατί θες να ανεβάσεις το ρελαντί...???? :shok:

Για να μην χαλάμε το thread, στείλε pm ή γράψε σε άλλο θέμα και όποτε θες το βλέπουμε και μαζί το εργαλείο σου... thumb

Ισως για να μην χασει πολυ αν "κοιμηθει" σε καμια εκκινηση...Χωρις ιχνος ειρωνιας,απλα χιουμορthumb

Dermatis
26-01-14, 22:24
Ισως για να μην χασει πολυ αν "κοιμηθει" σε καμια εκκινηση...Χωρις ιχνος ειρωνιας,απλα χιουμορthumb

Χαχαχαχα :th_Laie_67-1::hystericalbs1: Ωραιος ! Βρε λες ?:whistle:

wheelman
26-01-14, 22:37
Δεν ειμαι σιγουρος αν μπορω με elm bt να τον διαβασω θα παρω ομως το usb να το βαλω στο DIS να το δω! Αλλωστε θελω να ανεβασω λιγακι και τις στροφες του ρελαντι! Οποτε ευκαιρια.....
Αν χρειστω κατι θα ενοχλησω thumb

Με το elm μπορείς να δεις πόσα gr "τραβάει", οπότε έχεις μια πρώτη εικόνα

Dermatis
26-01-14, 22:39
Με το elm μπορείς να δεις πόσα gr "τραβάει", οπότε έχεις μια πρώτη εικόνα
Ποιες τιμες ειναι λογικες για τον ν42β18α ? Αν γνωριζει καποιος!thumb
:thanks::thanks:

Andri
26-01-14, 22:46
https://www.maf-shop.com/product_info.php/language/en/info/p12_BOSCH-Luftmassenmesser-BMW-0280218075-13621438687-13627566986.html

Το βρήκα κατά τύχη στο google, ίσως χρειαστεί

tasos.kamv
26-01-14, 22:53
Από εκεί (maf-shop) είχα αγοράσει το δικό μου πριν 2-3 χρόνια.
Έχει φοβερές τιμές το συγκεκριμένο site!!
Δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να βρεις αυτήν την τιμή για το συγκεκριμένο maf εδώ στην Ελλάδα...

Dermatis
26-01-14, 22:54
https://www.maf-shop.com/product_info.php/language/en/info/p12_BOSCH-Luftmassenmesser-BMW-0280218075-13621438687-13627566986.html

Το βρήκα κατά τύχη στο google, ίσως χρειαστεί

:thanks::thanks:
Αλλα ελπιζω να μην χρειαστει!
Οντως εχει πολυ καλες τιμες!:warriorsmiley:

tasos.kamv
27-01-14, 21:06
Φίλε Πάρη το maf σου είναι μια χαρά, μην πειράξεις τίποτα!!! :whistle:
Το εργαλείο σου πάει τέζα!!! thumb

Dermatis
27-01-14, 21:13
Φίλε Πάρη το maf σου είναι μια χαρά, μην πειράξεις τίποτα!!! :whistle:
Το εργαλείο σου πάει τέζα!!! thumb

Tασο Ευχαριστω και απο εδω παρα πολυ για την εξυπηρετηση!
Μπορει να ναι στο μυαλο μου αλλα το αμαξι μετα απο μια βολτα μεχρι την αργυρουπολη που πηγα παει καλυτερα σε σχεση με πριν!
Τουλαχιστον σιγουρα μετα το reset πηρε μια ανασα μιας και δεν ειχε γινει ποτε!
Θα εχω στα υποψην στο σερβις να κοιταξω τον 4ο κυλινδρο οπωσδηποτε !
Παω να γκουγκλαρω την βλαβη που βρηκαμε να δω τι ειναι η ατιμη!

Και παλι :thanks:

edit: Η διλιτρουμπα σου ειναι πενα και ξεκολαει ωραια απο το δρομο η ατιμη:whistle::whistle:

Dermatis
27-01-14, 21:25
Δεν βρισκω πολλα για τη βλαβη! Αν και νομιζω πως ειναι λιγο ακυρη!
https://www.bmwgm5.com/diag_tools.htm

Γενικα και μεσω αρ πλαισιου το αμαξι δεν ειχε ποτε συναγερμο! Τι να πω ?
Η βλαβη οπως την ειδαμε:
07 GM: Signal STDWA (only relevant if an anti-theft alarm is fitted)

JaNeL330i
27-01-14, 22:23
Αν εχεις ενεργοποίησει την λειτουργία να αναβοσβηνουν τα φλας στο κλειδωμα ξεκλειδωμα και το αμαξι δεν εχει συναγερμο απο την μανα του τοτε σου βγαζει αυτο το σφαλμα....ειναι προϋπόθεση να ενεργοποίησεις τον συναγερμό μεσω κωδικοποιησης και ας μην εχεις προκειμένου να αναβοσβηνουν τα φλας

Dermatis
27-01-14, 22:27
Αν εχεις ενεργοποίησει την λειτουργία να αναβοσβηνουν τα φλας στο κλειδωμα ξεκλειδωμα και το αμαξι δεν εχει συναγερμο απο την μανα του τοτε σου βγαζει αυτο το σφαλμα....ειναι προϋπόθεση να ενεργοποίησεις τον συναγερμό μεσω κωδικοποιησης και ας μην εχεις προκειμένου να αναβοσβηνουν τα φλας

Τι λες τωρα ? Εγκυκλοπεδια το fans τελικα! :thumbsup::thumbsup:

Να σαι καλα φιλε ! Οντως τα εχω ενεργοπιησει ! Δεν με ενοχλει να μηνει και ετσι αλλωστε δεν φαινεται κατι! thumbthumb

:thanks::thanks:

JaNeL330i
28-01-14, 11:14
Κανένα πρόβλημα φίλος....χάρηκαπου βοήθησα

Dermatis
28-01-14, 11:22
Εν τελη μολις τωρα ειδα πως μετα το adaptation δεν αναβουν πλεον τα φλας στο κλειδωμα .....οποτε θα εχει σβησει και η βλαβηthumb

JaNeL330i
28-01-14, 12:52
Εν τελη μολις τωρα ειδα πως μετα το adaptation δεν αναβουν πλεον τα φλας στο κλειδωμα .....οποτε θα εχει σβησει και η βλαβηthumb
Ναι...αν εχεις απενεργοποιησει το DWA τοτε δεν θα εχεις πλεον το σφαλμα αλλα δεν θα εχεις πλεον και το αναβοσβημα στα φλας.
Αν τυχον υπαρχει το σφαλμα ακομα θα ειναι απο πριν....θα πρεπει να σβησεις μια τα σφαλματα και μετα θα δεις οτι δεν θα υπαρχει πλεον.

Dermatis
28-01-14, 12:59
Ναι...αν εχεις απενεργοποιησει το DWA τοτε δεν θα εχεις πλεον το σφαλμα αλλα δεν θα εχεις πλεον και το αναβοσβημα στα φλας.
Αν τυχον υπαρχει το σφαλμα ακομα θα ειναι απο πριν....θα πρεπει να σβησεις μια τα σφαλματα και μετα θα δεις οτι δεν θα υπαρχει πλεον.

Και παλι Ευχαριστω!

Ηδη απο χτες εχω αρχισει διαβασμα για Dis και SSS μια και πορωθηκα απο τον tasos.kamv! Οποτε καποια στιγμη θα το παρω να αρχισω να το μαθαινω στην πραξη!
:thanks::thanks:

mitsos_chania
07-02-14, 20:54
Μετα απο 11 χρονια κυκλοφοριας πιστευετε οτι θα εκανε καλο ενας καθαρισμος στο maf?ως τωρα δεν εχει αλλαχτει ποτε ουτε εχει καθαριστει απ&#180;οσο ξερω.υπαρχει περιπτωση μερικες αρρυθμιες που κανει στο ρελαντι,η αυξημενη καταναλωση και ο λιγο μπασος ηχος( σαν να εχει πιο ελευθερο φιλτρο)να οφειλεται σε αυτο?Το συνεργειο που παω μου λεει οτι δεν δειχνει σφαλμα και οι ενδειξεις ειναι φυσιολογικες...


Sent from my iPad mini using Tapatalk

fanisk
07-02-14, 21:01
Μετα απο 11 χρονια κυκλοφοριας πιστευετε οτι θα εκανε καλο ενας καθαρισμος στο maf?ως τωρα δεν εχει αλλαχτει ποτε ουτε εχει καθαριστει απ&#180;οσο ξερω.υπαρχει περιπτωση μερικες αρρυθμιες που κανει στο ρελαντι,η αυξημενη καταναλωση και ο λιγο μπασος ηχος( σαν να εχει πιο ελευθερο φιλτρο)να οφειλεται σε αυτο?Το συνεργειο που παω μου λεει οτι δεν δειχνει σφαλμα και οι ενδειξεις ειναι φυσιολογικες...


Sent from my iPad mini using Tapatalk

Καντο Μητσο δεν εχεις να χασεις τιποτα. Με προσοχη μη το παπαριασεις και χαλασει.

mitsos_chania
08-02-14, 12:07
Εκατσα σημερα και εβγαλα το maf.
Πηρα σπρει καθαρισμου και το ψεκασα απο μακρια.
Επανελαβα τη διαδικασια 3-4 φορες.
Μεχρι να στεγνωσει εβγαλα και το σωληνα που συνεχιζει να δω σε τι κατασταση βρισκεται και βρηκα οτι ειναι σκισμενος σε 2 σημεια(εκει που παιρνει την καμπυλη).
Το μπαλωσα προχειρα με μονωτικη ταινια και δευτερα παμε για αλλαγη.
"Υποτειθεται" οτι το κομματι αυτο ειχε αλλαχτει περυσι στο Inspection 2 γιατι ηταν τρυπιο...

Andri
08-02-14, 16:43
Χάλασε πάλι , αμέσως....



"Υποτειθεται" οτι το κομματι αυτο ειχε αλλαχτει περυσι στο Inspection 2 γιατι ηταν τρυπιο...

:whistle:

mitsos_chania
24-02-14, 18:05
Νεοτερα απο το μετωπο.
Δεν ξερω αν ειναι συμπτωση,αλλα μετα τον καθαρισμο του μαφ και την επιδιορθωση του σωληνα,η καταναλωση του αυτοκινητου σε μικτο κυκλο εχει πεσει κατι παραπανω απο αισθητα.(Απο 14,9 σε 11,8)
Παρολο που η οδηγηση μου ειναι πιο επιθετικη...

katsaraios
24-02-14, 23:21
Νεοτερα απο το μετωπο.
Δεν ξερω αν ειναι συμπτωση,αλλα μετα τον καθαρισμο του μαφ και την επιδιορθωση του σωληνα,η καταναλωση του αυτοκινητου σε μικτο κυκλο εχει πεσει κατι παραπανω απο αισθητα.(Απο 14,9 σε 11,8)
Παρολο που η οδηγηση μου ειναι πιο επιθετικη...

Ε λογικο δεν ειναι αφου "ρουφαγε" παραπανω αερα απο το σκισμενο κολλαρο?