PDA

Επιστροφή στο Forum : Η bmw αλλαζει χερια!!!



Nino
07-11-11, 08:22
:original:
Λοιπον συνηθιζουμε να λεμε οτι αν ημουν εγω προπονητης, αν ημουνα εγω πρωθυπουργος, υπουργος,διευθυντης κλπ
Να λοιπον που ηρθε η ωρα να γινει ο καθενας μας Προεδρος ΔΣ και διευθυνων συμβουλος με απεριοριστες εξουσιες στη bmw.
Τι θα αλλαζατε?
Ποιες σειρες θα προωθουσατε, νεα μοντελα ,επανεκδοσεις ιστορικων μοντελων και γενικως προς τα που θα προσανατολιζοσασταν απο μεριας τεχνολογιας κινητηρων (ατμοσφαιρα,turbo ηλεκτροκινητηρες).
Γενικως τι θα κανατε?

Stamatis
07-11-11, 08:25
Γαμω τις ιδεες.
Θα απαντησω μεσα στην ημερα.

120ie87
07-11-11, 09:02
πολυ ωραίο θέμα


1. θα καταργούσα σειρές 7, x5 και x6 (ήδη η σειρά 5 και η x3 ειναι αρκετά μεγάλες)

2. θα έβαζα αυτούς που σχεδίασαν τη νεα σειρά 1 να σφουγγαρίζουν τα πατώματα του κτιριου της BMW (δεν θα τους απέλυα-> θα λειτουργούσαν σαν παραδειγμα προς αποφυγη για τους άλλους...)

3. θα έβγαζα πάλι στην παραγωγή τη Μ3 e30


4. θα ακύρωνα σχέδια για οποιοδήποτε μελλοντικό προσθιοκίνητο και θα έβαζα όσους σκέφτονται αυτό το ενδεχόμενο να κάνουν παρέα στους άλλους στο (2)

Z4 DCT
07-11-11, 09:09
Θα τα αφηνα ολα οπως ειναι......(εχετε δει κανενας κερδη που εμφανιζει...:whistle:).....
Μια χαρα δουλευει η εταιρεια.....






Θα εδινα εντολη στο M division να μου φτιαξει ενα 1Μ και ενα Ε 92Μ σε εκδοση csl υπερ ελαφρωμενα ΜΟΝΑΔΙΚΑ και υπερ τουμπανιασμενα και θα απολαμβανα ολες τις χαρες της ζωης.....Αγοραζοντας και ενα σπιτακι διπλα στο ρινγκ, για να παω τα σκ......thumbthumb

Stamatis
07-11-11, 09:34
To επενδυτικό μου σχέδιο έχει βάθος 10ετίας.
Με δεδομένη την κρίση στην οικονομία αλλά και την πιθανότητα της ανάκαμψης μέσα στην επόμενη 5ετία, είναι ήδη αργά για μεγάλες αντιδράσεις στην παρούσα παραγωγή αλλά πρώτος σκοπός μου θα ήταν η διεύρυνση των επιλογών στο αγοραστικό κοινό.
Ξεκινώντας απο την γρήγορη αναδιάρθωση της εταιρικής ταυτότητας θα αποφάσιζα τα παρακάτω.
 
Διατήρηση της σειράς M με σαφή και διακριτή ταυτότητα στον χώρο.
Τα αυτοκίνητα με αυτό το σήμα θα ήταν απαραίτητα σκληροπυρηνικά αγωνιστικά, με ανεξάρτητο χαρακτήρα απο τις υπόλοιπες σειρές.
Σαν Μ θα κράταγα τη σειρά 1 τη σειρά 3 και τη σειρά 6.
Μην μπερδεύεστε με τη σημερινή κατάσταση, τα Μ θα ήταν αποκλειστικά λογικής CSL, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να κατασκευαστεί χλιδάτο κουπέ επιδόσεων απο τέτοια γραμμή παραγωγής.
Για τις επόμενες γενιές Μ θα φρόντιζα ώστε να εξαντληθούν όλα τα περιθώρια εξέλιξης των ατμοσφαιρικών κινητήρων όπως ο V8 και ο V10.
Οι βάσεις υπάρχουν, η εξέλιξη είναι φτηνή και έξ άλλου θα ήταν αυτοκίνητα που δεν θα απευθύνονταν σε ανθρώπους διατεθειμένους να κάνουν υποχωρήσεις.
 
Συγχώνευση της ALPINA 
Σε αντικατάσταση των σημερινών M, με τα χαρακτηριστικά που έχουμε συνηθήσει (υπερ υψηλών επιδόσεων κουπέ και σεντάν, αλλά όχι αγωνιστικά) θα έμπαιναν τα αυτοκίνητα της παραγωγής αυτής.
Η σημερινή πεντάρα θα ονομαζόταν Alpina 5s, η τριάρα Alpina 3s, η εφτάρα Alpina 7s. στη σειρά θα έμεναν επίσης τα 6/ Χ5, Χ6. Ασσος δεν θα υπήρχε για λόγους που θα εξηγήσω παρακάτω.
 
Στα καθημερινά μοντέλα θα ξεκίναγε η κάθε βελτίωση και αλλαγή της λογικής των υπολοίπων σειρών.
θα κράταγα τις σειρές έτσι ώς έχουν αλλά θα έδινα την εναλλακτική της λειτουργίας με υδρογόνο και ηλεκτρισμό.
Επειδή το υδρογόνο είναι μελλοντικό σχέδιο θα φρόντιζα ώστε κάθε σειρά να έχει τουλάχιστον ένα ηλεκτρικό με ντήζελ κινητήρα.

Στη σειρα 1 θα υπηρχαν μονο τετραπορτα μοντελα.
Θα ξεκιναγα τη σειρα 2 με τα διπορτα και τα καμπριο και τα σπορ αυτοκινητα της σειρας αυτης θα τα ονομαζα ClubSport οπως και τα μινι που λεω παραπανω, ωστε να μην τρωνε πελατες απο την 3αρα.
 
Στη σειρά της ΜΙΝΙ τα πράγματα θα έμεναν ώς έχουν με μόνη διαφορά την προσθήκη ενός ακόμα μοντέλου, που θα το έλεγα ClubSport και θα ήταν ένα CooperS  σε λογική CSL.
 
Στο κάτω μέρος της κατηγορίας θα ενεργοποιούσα την Isetta, όπου δύο μοντέλα 4 θέσεων αλλά διαφορά στο μήκος, (μέχρι 3 μέτρα και μέχρι 4 μέτρα) θα έβγαζα κεντρομήχανα supermini για την πόλη, έτοιμα να υποδεχτούν την ηλεκτροκίνηση όταν αυτή θα ήταν έτοιμη.
Καμμία σχέση φυσικά με το Smart.
Η λογική της σειράς θα ήταν πως όποιος το επιλέξει θα αποκτήσει ότι πιό πολυτελές υπάρχει στην μικρή κατηγορία. Το κέρδος θα έβγαινε απο τον εξοπλισμό ο οποίος θα μπορούσε να προστεθεί και αργότερα.
Ο κύκλος ζωής αυτών των μοντέλων θα ήταν 10 χρόνια ώστε να καθιερωθούν στην συνείδηση του κοινού.
 
Τέλος, θα δημιουργούσα απο το τμήμα της ///Μ ένα supercar στο οποίο θα έδινα όνομα και όχι αριθμό, κάτι που θα κρατούσα και για τα επόμενα χρόνια.
Ο κύκλος ζωής του θα ήταν η πενταετία και θα έβγαινε πάντα σε περιορισμένη παραγωγή 499 μονάδων, φέροντας πάντα τον πιό εξελιγμένο και ισχυρό κινητήρα της M, ακόμα και αν αυτό περιελάμβανε την χρήση τούρμπο.
 
Αυτά.
 
 

Nino
07-11-11, 09:44
isseta :think::think:
δεν ειναι κακη ιδεα!! thumb

JuNiOr_
07-11-11, 09:47
Θα εβγαζα επιτελους στη παραγωγη του μαμημενο το Ζ2!!
Κατα τ αλλα ομαδα που κερδιζει δεν αλλαζει,οποτε θα κραταγα την ηδη πετυχημενη συνταγη που ακολουθουν τα τελευταια 12 χρονια...

Konstantinos E60
07-11-11, 09:52
Θα ξεκινούσα μονάδα παραγωγής τρακτέρ γιατι με αυτούς που έχουμε μπλέξει στο τέλος
αγρότες θα καταλήξουμε ολοι, ευρωπαίοι και μή !! Ολα τα υπόλοιπα ως έχουν !!

PANOS-E60
07-11-11, 09:55
Μέσα σε ένα χρόνο, με ελικόπτερο θα σε φυγαδεύανε από το γραφείο σου Πρόεδρε και δ/ντα σύμβουλε για να γλιτώσεις από τα χέρια των μεγαλομετόχων της ΒMW, αν έκανες όλα αυτά που λες. :original: Στα τάρταρα θα πηγαίνανε οι πωλήσεις. :hystericalbs1:

dark knight
07-11-11, 09:58
αλλαγη του επικεφαλης στο τμημα σχεδιασης,επαναφορα την οδηγοκεντρικης θεσης οδηγησης οπως στις ε30,36,46,δυνατοτητα παραγγελιας καθε μοντελου με μηχανικο μπλοκε διαφορικο,επιστροφη στην εξελιξη ατμοσφαιρκων κινητηρων στην σειρα Μ και επιτελους η κατασκευη ενος σουπερκαρ για να μην μας κουνιεται η αουντι με το R8

Stamatis
07-11-11, 10:01
Μέσα σε ένα χρόνο, με ελικόπτερο θα σε φυγαδεύανε από το γραφείο σου Πρόεδρε και δ/ντα σύμβουλε για να γλιτώσεις από τα χέρια των μεγαλομετόχων της ΒMW, αν έκανες όλα αυτά που λες. :original: Στα τάρταρα θα πηγαίνανε οι πωλήσεις. :hystericalbs1:

Διαφωνω καθετα.
Ολοι γκαριζετε οτι η Μ εχει χασει την ταυτοτητα της.
Παρτε ταυτοτητα.
Παρτε και την Αλπινα στην βενταλια για να μην χαλιεστε με τα Χ5Μ
Παρτε και μινι για γουστα
Παρτε και ιζετα για την πολη.

Τι αλλο θετε ρε;

Ptboul
07-11-11, 10:26
Συγχώνευση της alpina και επαναφορά του isseta με στόχο όμως να χτυπήσει τα σμαρτ ήταν τα πρώτα που σκέφθηκα και εγώ!

Stathis
07-11-11, 10:42
εγω θα εκανα ενα προγραμμα αγορας απο τις αντιπροσωπειες, μεταχειρισμενων bmw απο τους πελατες στο 60-70% της τιμης του καινουργιου.
ο πελατης θα μπορουσε να επιλεξει ανταλλαγη με μεγαλυτερο, ή μικροτερο και επιστροφη της διαφορας σε μετρητα ή υπηρεσιες, ή ακομα και απλη πωληση με πληρωμη μετρητοις... :D :D :D

Nino
07-11-11, 19:40
Για να δουμε και αλλες ιδεες!!!

aristent
07-11-11, 19:56
Θα εδινα εντολη να βγαλουν στην παραγωγη τη Μ8 με V12 μοτερ και ιπποδυναμη 700 αλογα!!!:thumbsup:


....μετα θα εδινα μια γερη αυξηση στον εαυτο μου και στον υφισταμενο μου!!!:th_Laie_67-1: :hystericalbs1:


φυσικα με τα ταπεινα αλλα θεματα, θα ασχοληθει και κανενας υποδιευθυντης ......ε Σταματη?:thumbsup:

Stamatis
07-11-11, 20:05
Θα εδινα εντολη να βγαλουν στην παραγωγη τη Μ8 με V12 μοτερ και ιπποδυναμη 700 αλογα!!!:thumbsup:


....μετα θα εδινα μια γερη αυξηση στον εαυτο μου και στον υφισταμενο μου!!!:th_Laie_67-1: :hystericalbs1:


φυσικα με τα ταπεινα αλλα θεματα, θα ασχοληθει και κανενας υποδιευθυντης ......ε Σταματη?:thumbsup:

Οκεη Μπος...

atha
07-11-11, 20:11
tha agoraza tin porsche

tokiko
07-11-11, 20:46
Μου φαίνεται ότι νάνε λέτε :th_Laie_67-1:,
πας, τους πετάς όλους έξω, κρατάς μόνο τις κοπέλες στα γραφεία (ναι ξέρω το να κρατήσεις τις κοπέλες είναι απόλυτο δεν είναι όλες το ίδιο οπότε θα υπάρξουν και απώλειες) και τέλος έχεις όποιο πεμβε γουστάρεις και τραβάει η ψυχή σουthumb

Ptboul
08-11-11, 08:30
Για να δουμε και αλλες ιδεες!!!

Θα ζητούσα να φτιαχτεί μονάδα παραγωγής στην Ελλάδα (σε επαρχιακή πόλη) αλλά θα έκανα ξήγα ότι με τα πρώτα εμπόδια (συνδικαλισμούς, γραφειοκρατίες, κλπ.) θα την απέσυρα.

oldcarskickass
08-11-11, 09:06
Θα έβαζα στόχο τα επόμενα μοντέλα να είναι τουλάχιστον 50 - 100 κιλά ελαφρύτερα από τα απερχόμενα, κάτι ξέρει η Mazda...

Κατά τα άλλα θα παραχωρούσα την προεδρία σε κάποιον που ξέρει (κάτι ξέρει ο ΓΑΠ λολ) και θα γινόμουν υπεύθυνος για το casting γραμματέων, δεν είμαι εγώ για σαλόνια χοχοχοχοχο

Kostas_1
08-11-11, 16:01
Θα ζητούσα να φτιαχτεί μονάδα παραγωγής στην Ελλάδα (σε επαρχιακή πόλη) αλλά θα έκανα ξήγα ότι με τα πρώτα εμπόδια (συνδικαλισμούς, γραφειοκρατίες, κλπ.) θα την απέσυρα.

Αρα δεν θα ξεκιναγε ποτέ.

nik200
08-11-11, 16:14
1)απολυονται ολοι οι σχεδιαστες τις σειρας 1...και αντικατασταση με ενα αμαξι που θα ειχε σαν σχεδιο το scirocco..φυσικα πισωκινητο..και τουρμπο..
2)σειρα 3..αλλαγες ολων των κινητηρων μεχρι το m με τουρμπο χαμηλης πιεσης
το m μονο ατμοσφαιρα..και στα μοτερικα προτυπα gt3 rs 4lt...και κοφτες 9000...και φυσικα με ελαχιστο εξοπλισμο..μονο τα βασικα!
3)επιστροφη του μ3 ε30..με οτι βελτιωσεις περνει σε μοτερ και αεροδυναμικη...και φυσικα γυμνο μεσα...σε σχεση με τα σημερινα αμαξια...τι μονο η toyota θα βγαζει το ft 86???
4)σειρα 5...στο facelift μειωση του βαρους επειγοντως και βασικο μοτερ τουρμπο οπωσδηποτε!!
5)γενικοτερη μειωση βαρους σε ολα τα μοντελα..με χρηση αλλων καινουργιων υλικων..