PDA

Επιστροφή στο Forum : Bmw M3 ***γνησιο*** '02



Compactstav
18-10-11, 01:01
σπερα στο φορουμ, βλεπω στο car αυτο το M3 γνησιο

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1843499/

σαν τιμη 13.990 φαινεται ευκαιρια, πουλαω το κομπακτ βαζω αλλα τοσα και το ονειρο μου γινετε πραγματικοτητα..

πως το βλεπετε;

Compactstav
18-10-11, 01:01
και αυτο..

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1717898/

m-power_01
18-10-11, 01:25
ζύγισε καλά τα εισοδήματα σου, τα τεκμήρια ,τις έκτακτες εισφορές, ασφάλειες ...βάλε στα έξοδα ένα +30% για να είσαι ψιλομέσα σε ότι καινούριο έρθει. Υπολόγισε την διαφορά στις βενζίνες με ένα 10% πάνω που θα πάρει...
Και αν μετά από αυτά είσαι καλυμμένος προχώρα στο να πας να τα δεις εξονυχιστικά. Η κρίση έχει ευκαιρίες , αλλά με αυτό το πρόσχημα πλασάρεται και πολύ σαβούρα.

* Έχε στο μυαλό σου ότι ακόμα και 10.000 να το πάρεις δεν παύει να είναι ένα αυτοκίνητο 100.000... με ότι αυτό συνεπάγεται

spar@
18-10-11, 01:28
το κομπακτ ποσο θα το δωσεις??

Compactstav
18-10-11, 01:35
6ος του 02 μοντελο με 102.000 χλμ αψογοσυντηριτο.. στα 8.000 με 9.000, εκει παιζουν απο οτι βλεπω..

katsaraios
18-10-11, 01:36
περιμενε τον Ιανουαριο αν δωσεις τωρα το δικο σου ,θα κατρακυλησουν κι αλλο τα μεγαλα κυβικα

StratosZ4
18-10-11, 07:48
6ος του 02 μοντελο με 102.000 χλμ αψογοσυντηριτο.. στα 8.000 με 9.000, εκει παιζουν απο οτι βλεπω..

Το κοστολογεις τοσο, το θεμα ειναι ποσο μπορεις να το δωσεις...

Η διαφορα στα εξοδα που θα εχεις οπως αναφερθηκε πανω ειναι πολυ συντηρητικη... Τελη δινεις 240 σωστα? Το μ3 εχει τελη+εισφορα 1700.
Αλλο κοστος τα ανταλλακτικα,τα σερβις. Συμμαζεματακια θα θελει σιγουρα...
Απο θεμα καταναλωσης εξαρταται αν πας πολη η αν κυκλοφορεις μονο εξω.

Με τις τιμες που βλεπεις ειναι λογικο να δελεαζεσαι, αλλα σκεψου καλα αν το αντεχει η τσεπη σου κι αν θελεις να μπεις σε αυτη τη διαδικασια.

Στα λεω αυτα επειδη κι εγω ειχα μπει στην ιδια διαδικασιαψ προσφατα.

Monsta
18-10-11, 07:52
Καλημέρα!

Ξέρεις για πότε φεύγει ένα ταλιράκι σε ένα Μ3 που θέλει λίιιιγα 'μαζέματα'? Ότι τίποτα το ιδιαίτερο... Τα 14-15 μπορεί να φαντάζουν ελκυστικά εκεί που φτάσαμε, όμως έχε στο νου σου ότι ένα τέτοιο αυτοκίνητο έχει και τα ανάλογα έξοδα.

Η γνώμη μου όπως είπε και ο ''m-power-01'' πιο πάνω είναι να πας με κάποιο έμπειρο μηχανικό να ελέγξει το αυτοκίνητο για κάνα 3-ωρο, να δει τι έχει αλλαχτεί και τι όχι και να κάνεις έναν στο περίπου προϋπολογισμό, για να μη βρεθείς προ εκπλήξεων.

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν στην αγορά πολύ καλά αυτοκίνητα στα 20-22 με πλήρες ιστορικό σέρβις. Αυτές είναι και οι πραγματικές ευκαιρίες που πρέπει κάποιος να κυνηγήσει.

kostasm3
18-10-11, 08:00
σπερα στο φορουμ, βλεπω στο car αυτο το M3 γνησιο

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1843499/

σαν τιμη 13.990 φαινεται ευκαιρια, πουλαω το κομπακτ βαζω αλλα τοσα και το ονειρο μου γινετε πραγματικοτητα..

πως το βλεπετε;
γνωστος μου πουλαει ενα ιδιο με τις ιδιες ζαντες ακριβως στα 9000 ευρω.ειναι SMG, μοντελο δεν θυμαμαι. αν θες μπορω να σου στειλω το τηλ.του σε πμ να μιλησετε μεταξυ σας..

stef
18-10-11, 08:14
Κάτι δεν μου κάθεται καλά στο συγκεκριμένο Μ3
Καταρχάς οι ζάντες του δεν είναι από 46άρι...
Κατά τα άλλα συνυπολόγισε ΟΛΑ αυτά που λένε παραπάνω τα παιδιά και εφόσον οικονομικά σε παίρνει προχώρα!

StratosZ4
18-10-11, 09:08
Καλημέρα!

Ξέρεις για πότε φεύγει ένα ταλιράκι σε ένα Μ3 που θέλει λίιιιγα 'μαζέματα'?

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν στην αγορά πολύ καλά αυτοκίνητα στα 20-22 με πλήρες ιστορικό σέρβις. Αυτές είναι και οι πραγματικές ευκαιρίες που πρέπει κάποιος να κυνηγήσει.


thumbthumbthumb
Συμφωνω απολυτως..
Ευκαιριες σε τιμες αστειες δεν καταχωρουνται καν στις αγγελιες.

gant
18-10-11, 09:13
σπερα στο φορουμ, βλεπω στο car αυτο το M3 γνησιο

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1843499/

σαν τιμη 13.990 φαινεται ευκαιρια, πουλαω το κομπακτ βαζω αλλα τοσα και το ονειρο μου γινετε πραγματικοτητα..

πως το βλεπετε;

Στην δεύτερη φώτο, το αριστερό μπροστινό φτερό φαίνεται να έχει μεγαλύτερο κενό απ το καπό σε σχέση με την δεξιά πλευρά. Εκτός και να οφείλεται στην γωνία λήψης.

gyiama
18-10-11, 09:18
εχει χτυπημενο προφυλακτηρα και αριστερο φτερο οποτε παιζει να εχει ανοιξει λιγο ο προφυλακτηρας!!!

Thomelef
18-10-11, 09:25
έκτακτη + σήμα + ασφάλεια + λάστιχα τον χρόνο = 4100...
έκτακτη =600¤
σήμα =1100¤
ασφάλεια =1200¤
λάστιχα =1200¤
βάλε και τα 13800¤ τεκμήριο αν το αμάξι είναι πενταετίας, που απ'ότι βλέπω σίγουρα είναι...
απο εκεί και πέρα, υπολόγιζε, ότι μικτά το 65άρι ντεπόζιτο θα σου βγάζει στην καλύτερη 380
χιλιόμετρα...
επίσεις με την προυπόθεση ότι το αμάξι είναι καλό και όχι μ@@νί, ένα καλό σέρβις θα το κάνεις
με το που το πάρεις...
δλδ...λάδια - φίλτρο λαδιού - φίλτρο βενζίνης - μπουζί - βαλβολίνες διαφορικού - σαζμάν -
ρύθμιση βαλβίδων...ένα 700άρι 800άρι δλδ...απο εκεί και πέρα, αν θέλει μαφ - έχει διαλυμένα
σινεμπλόκ (καθόλου απίθανο) - λάστιχα για αλλαγή (θα είναι απίθανο να μην θέλει) - καινούριο
δίσκο πλατό, τότε άστο...θα κλάψεις και θα δώσεις ότι σου είπε ο μόνστα παραπάνω!!!γνώμη
μου είναι πάντως, πως αν τα σηκώνεις όλα, χτύπα το...και ευκαιρεία είναι πλέον το Μ3, και είναι
ένα αμάξι που θα σου μείνει αξέχαστο!!!

Monsta
18-10-11, 09:30
απο εκεί και πέρα, αν θέλει μαφ - έχει διαλυμένα
σινεμπλόκ (καθόλου απίθανο) - λάστιχα για αλλαγή (θα είναι απίθανο να μην θέλει) - καινούριο
δίσκο πλατό,

βασούλες μηχανής, γρύλους παραθύρων, τσιμούχες, διαφορικό, καταλύτες, καμιά αντλία, καμιά τρόμπα, καμιά φλάτζα, ανάρτηση, φρένα, ψυγεία, μέταλλα .......και δε πιάσαμε ακόμα τα ..... cosmetics. :original:

bill_m3
18-10-11, 09:33
Όπως τα λένε και οι φίλοι πιο πάνω, είναι ευκαιρία ΜΟΝΟ για να το αγοράσεις, η συντήρηση του (τέλη κτλ ) είναι για κλάματα!!!

ΜΗΝ παρασυρθείς και το πάρεις χωρίς να υπολογίσεις αυτά + μια βλάβη (οτιδήποτε θα είναι αυτό, υπολόγισε κανένα χιλιάρικο), γιατί μετά θα ψάχνεις να το πουλήσεις και θα το σκοτώσεις πολύ πιο κάτω......

StratosZ4
18-10-11, 09:43
Του φτιαξαμε τη μερα του φιλου...:original:

Monsta
18-10-11, 09:46
ΛΟΛ! ^^

stef
18-10-11, 10:02
Κατά τα άλλα ΑΓΟΡΑΣΕ ΤΟ!!!!
Τώρα εαν θεωρείς πολλά τα κυβικά του και θες κάτι σε roadster με λιγότερα κυβικά, εδώ είμαστε... χιχι

5555
18-10-11, 10:09
Αφου ρωτας τη γνωμη μας εδω μεσα , να σου την ταπεινη μου.
Ακομη και στις καλες εποχες οταν '' λεφτα υπηρχαν'' τετοια αυτοκινητα ηταν καλοσυντηρημενα , αλλα και δουλεμενα, ως αποτελεσμα τωρα '' που τα λεφτα εφυγαν'' να εχουν παραμεινει σε μετρια ως τραγικη κατασταση. Κοιτα δεν υπαρχει περιπτωση να παρεις μ3 απο αυτα που κοιταζεις και να μην πας κατευθειαν για επισκευες /μαζεματα.
Αλλα ξαναλεω οτι υπαρχουν και αλλα που δεν θελουν σημαντικα περα απο τις φθορες λογω ηλικιας, αλλα δεν τα ζητανε και 13Κ

EVERGET
18-10-11, 10:14
Για να μην ξεφεύγουμε από τα βασικά εάν το αμάξι δεν έχει κάνει φρένα, θέλεις ένα χιλιάρικο για δίσκους και τακάκια χωρίς την εργασία. Αμορτισέρ άλλο ένα χιλιάρικο. Και δυστυχώς εάν δεν έχει κάνει τις περισσότερες από τις πααπάνω συντηρήσεις που αναφέρουν και τα άλλα παιδιά, ένα Μ3 με 100,000+ km δεν θα πηγαίνει σαν Μ3, θα είναι ένα απλά δραματικό αυτοκίνητο!

Επίσης πάντα κρύβονται παγίδες, όπως το θέμα των ρογμών στο πάτωμα. Μπορείς να είσαι βέβαιος ότι ένα αμάξι δεν έχει ραγισμένο πάτωμα μόνο εάν κατεβάσεις γέφυρα στο συνεργείο...πράγμα που δε νομίζω να στο επιτρέψει ο μαντράς!

StratosZ4
18-10-11, 10:18
Ρε παιδια τελικα ποσο κανει ενα Μ3?

2000cc Valvetronic: Δεν καιει, δε χαλαει, δε σπαει.
Δεν πουλαω αλλα δεχομαι προσφορες.:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

BILL007
18-10-11, 11:52
αλλα δεν τα ζητανε και 13Κ

Και όμως τα ζητάνε τόσο στην τελική...Τα ξεκινάνε απο 17-20 και αμα πας με 12 και 13 στο χέρι τα παίρνουν και κάνουν και τεμενάδες...
Τόσο είναι η τιμή στην πιάτσα πλέον...Εδω βρήκα πριν απο λίγο καιρό με 16 κάμπριο Μ3 γνήσιο ασημένιο καρατσεκαρισμένο χαρτί...thumb


Ρε παιδια τελικα ποσο κανει ενα Μ3?


Εξαρτάται αν είναι μετατροπή γύρω στα 10.000.Κουπέ γνήσια γύρω στα 12-15 κάμπριο γνήσια 14-18.

Φυσικά υπάρχουν και πολλά χρέπια,δεν το συζητάμε...Αλλά υπάρχουν και πολλά καλά που πραγματικά απελπισμένος κόσμος (μαντράδες,ιδιοκτήτες) λόγω των απίστευτα υψηλών χαρατσιών ψάχνουν να τα δώσουν για να απαλλαγούν απο τον βραχνά...

Για ένα Μ3 το χρόνο μόνο σήματα ασφάλειε,εισφορές θες πάγια να δίνεις 3.000.Αν βάλεις μέσα και καμία βλάβη,τότε μπορείς να φτάσεις και τα 6.000.Μέσα σε 2 χρόνια θα πληρώσεις όσο πλήρωσες για να το αγοράσεις...:thumbsdown:


δεχομαι προσφορες.:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Αν ήταν κανένα 1900 και όχι 2000 και είχες βάλει ανταλλαγή,χτες κιόλας το είχες ανταλλάξει με 330 κουπέ γνήσιο...
Φυσικά δεν ξεφεύγεις απο τα χαράτσια που συνοδεύουν ένα τρίλιτρο,οπότε πας κατευθείαν για Μ3...

Κατάντιο...Φτάσαμε να λέμε ότι τα αυτοκίνητα 2000 κυβικών και πάνω είναι για τους απίστευτα πλούσιους...ΖΗΤΩ ΤΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ!

Monsta
18-10-11, 12:36
Και όμως τα ζητάνε τόσο στην τελική...Τα ξεκινάνε απο 17-20 και αμα πας με 12 και 13 στο χέρι τα παίρνουν και κάνουν και τεμενάδες...
Τόσο είναι η τιμή στην πιάτσα πλέον...Εδω βρήκα πριν απο λίγο καιρό με 16 κάμπριο Μ3 γνήσιο ασημένιο καρατσεκαρισμένο χαρτί...thumb





Μερικοί εκμεταλεύονται τη τωρινή κατάσταση και αγοράζουν αυτοκίνητα τσάμπα.

Διότι η 'πραγματική' τιμή του 46 δεν είναι στα 12-13. Αλλά ούτε και του 92 στα 30Κ που έχει ακουστεί κατά καιρούς.

Έτσι και αλλάξει ποτέ η κατάσταση με τα τεκμήρια, εκεί να δεις κλάμα που θα πέσει.

katsaraios
18-10-11, 12:45
τα Μ 46 αρια ΑΝ ειναι καλοσυντηρημενα αξιζουν απο 16-23 τωρα στην αγορα
οποιος βρει κατω απο 15 θελει ενα 3 χιλιαρο πριν μιζαρει το κλειδι...
εξαιρεση κανενας καμμενος που εχει αρπαξει το δερμα του πισινου και δεν εχει στον ηλιο μοιρα οποτε αναγκαστικα το σκοτωνει.
Βρες ενα με λιγα μηχανικα-γενικα προβληματα ,διαπιστωμενα σερβις -ανακληση για μεταλλα(αν χρειαζοταν ) και αν αντεχεις οικονομικα το φτιαχνεις ...

dark knight
18-10-11, 12:53
εκτος απο τα λειτουργικα εξοδα που ειναι υψηλα και τα μαζεματα μικρα Η μεγαλα,τα δινεις μια φορα και ησυχαζεις(εκτος ασφαλεια) και χαιρεσαι το Μ3(προγραμματιζεις και τα ετησια χλμ μεχρι εκει που αντεχει η τσεπη σου και τα υπολοιπα τα κανεις με μικρο αυτοκινητο Η τη μηχανη).αλλα να κανω συνεταιρο το κρατος με τα τελη κυκλοφοριας που καθε χρονο αυξανονται και να καταληξω μετα απο 3 χρονια να εχω δωσει τα μισα χρηματα απο οσα κοστιζε το Μ3, στο κρατος χωρις να το κουναω ειναι κοροιδεια.

Thomelef
18-10-11, 14:29
βασούλες μηχανής, γρύλους παραθύρων, τσιμούχες, διαφορικό, καταλύτες, καμιά αντλία, καμιά τρόμπα, καμιά φλάτζα, ανάρτηση, φρένα, ψυγεία, μέταλλα .......και δε πιάσαμε ακόμα τα ..... cosmetics. :original:

χαχαχα!!!ε οκ ρε...εδώ μιλάμε για επείπιο πλέον!!!χαχαχα...
όσο για το πάτωμα που αναφέρι ο νάσος, το λέω γιατί και εμένα γαζωμένο είναι, πιστεύω πως είναι
μια απο τις τελευταίες υποχωρήσεις που πρέπει να κάνει κάποιος αν βρίσκε όλα τα υπόλοιπα οκ, και
είναι έτοιμος για να αγοράσει...έτσι όπως το βλέπω εγώ, είναι και λίγο λαχείο...υπάρχουν
Μ3 που έχουν φάει 10 φορές περισόττερο σκίσιμο απο το δικό μου πχ και δεν έχουν
κάνει κιχ, και απο την άλλη υπάρχουν αμάξια που έχουν ανοίξει σαν μαρούλια. είναι πάντως
ένα θέμα για όλους τους ιδιοκτήτες...πιστεύω πως δεν υπάρχει έστω και ένας, που να μην
χώνει την μούρη του να δεί απο κάτω τι γίνεται, κάθε φορά που το σηκώνει στην ράμπα.
ψυχολογικό έχει καταντήσει πλέον το θέμα...

ΔημήτρηςΜ3
18-10-11, 14:39
αχχααχαχχα πρεπει να ειμαι χαρουμενος τοτε στα λεφτα που το εδωσα..

gyiama
18-10-11, 15:07
αχχααχαχχα πρεπει να ειμαι χαρουμενος τοτε στα λεφτα που το εδωσα..

εσυ σκασε.......

EVERGET
18-10-11, 15:20
χαχαχα!!!ε οκ ρε...εδώ μιλάμε για επείπιο πλέον!!!χαχαχα...
όσο για το πάτωμα που αναφέρι ο νάσος, το λέω γιατί και εμένα γαζωμένο είναι, πιστεύω πως είναι
μια απο τις τελευταίες υποχωρήσεις που πρέπει να κάνει κάποιος αν βρίσκε όλα τα υπόλοιπα οκ, και
είναι έτοιμος για να αγοράσει...έτσι όπως το βλέπω εγώ, είναι και λίγο λαχείο...υπάρχουν
Μ3 που έχουν φάει 10 φορές περισόττερο σκίσιμο απο το δικό μου πχ και δεν έχουν
κάνει κιχ, και απο την άλλη υπάρχουν αμάξια που έχουν ανοίξει σαν μαρούλια. είναι πάντως
ένα θέμα για όλους τους ιδιοκτήτες...πιστεύω πως δεν υπάρχει έστω και ένας, που να μην
χώνει την μούρη του να δεί απο κάτω τι γίνεται, κάθε φορά που το σηκώνει στην ράμπα.
ψυχολογικό έχει καταντήσει πλέον το θέμα...

Γι' αυτό Θωμά το καλύτερο είναι να γίνεται προληπτικά ενίσχυση του πατώματος όταν έρθει η ώρα της αλλαγής σινεμπλόκ γέφυρας.

Είναι αλήθεια πως όλοι χώνουμε τη μούρη μας από κάτω για να δούμε τι γίνεται αλλά το θέμα είναι αρκετά ύπουλο, μιας και μπορεί να υπάρχουν σχεδόν αόρατες τριχοειδείς ρογμές (οι οποίες δεν δίνουν κανένα σύμπτωμα) που για να τις δεις πρέπει να κατεβάσεις γέφυρα και να καθαρίσεις το σημείο...και μετά από κάποια χιλιόμετρα (αναλογικά με τη χρήση) ανοίγει για τα καλά, αρχίζουν τα κριτς-κρατς και το παίρνεις χαμπάρι.

Το πάτωμα είναι ψυχολογικά αποτρεπτικός παράγοντας σπορ οδήγησης και οφείλεται καθαρά σε λάθος σχεδιασμό και κατασκευή του εν λόγω κομματιού.

Ptboul
18-10-11, 15:39
3 σελίδες και ακόμα το παιδί δεν έχει μπει. Θα αγοράσει άραγε; :D

StratosZ4
18-10-11, 16:25
3 σελίδες και ακόμα το παιδί δεν έχει μπει. Θα αγοράσει άραγε; :D

Ειναι ο πρωτος που σταματησε να ασχολειται...:original:

konstantinaM3
18-10-11, 16:34
καλα μετα απο ολα αυτα θα το εχει μετανιωσει ο ανθρωπος!!:) ασε θα λεει να παω να παρω ενα τσικουεντσετο κ πολλα ειναι!!!!χαχαχαχαχα:)

Monsta
18-10-11, 18:18
χαχαχα!!!ε οκ ρε...εδώ μιλάμε για επείπιο πλέον!!!χαχαχα.....

Μάστορά μου και όμως σε ένα αμάξι 10-ετίας και βάλε με εκατόν κάτι χλδς χλμ (για ///Μ μιλάμε πάντα) τα παραπάνω είναι στο πρόγραμμα, αν θες να τα χεις καλά με τον εαυτό σου και να κοιμάσαι ήσυχος. Εγώ τα άλλαξα όλα αυτά και άλλα τόσα προληπτικά επειδή είμαι ψυρίδης και τα θέλω όλα στην εντέλεια. Εν τω μεταξύ τ αμάξι μπορεί να μ αφήσει από ψυγείο ή θερμοστάτη (αυτά δεν τα άλλαξα) ή κάτι άλλο. Με λίγα λόγια ένα μιτρίο έχει συντήρηση και θα τη ζητήσει αργά ή γρήγορα.

Thomelef
18-10-11, 18:33
Μάστορά μου και όμως σε ένα αμάξι 10-ετίας και βάλε με εκατόν κάτι χλδς χλμ (για ///Μ μιλάμε πάντα) τα παραπάνω είναι στο πρόγραμμα, αν θες να τα χεις καλά με τον εαυτό σου και να κοιμάσαι ήσυχος. Εγώ τα άλλαξα όλα αυτά και άλλα τόσα προληπτικά επειδή είμαι ψυρίδης και τα θέλω όλα στην εντέλεια. Εν τω μεταξύ τ αμάξι μπορεί να μ αφήσει από ψυγείο ή θερμοστάτη (αυτά δεν τα άλλαξα) ή κάτι άλλο. Με λίγα λόγια ένα μιτρίο έχει συντήρηση και θα τη ζητήσει αργά ή γρήγορα.

δεν αντιλέγω, απλά θεωρώ πως είναι τραγικό να ζητάει τόσα πράγματα ένα μεταχειρισμένο
αυτοκίνητο αμέσως μετά την αγορά του...υπο τέτοιες συνθήκες, απλά δεν το αγοράζεις...το
να βάλεις ένα πρόγραμμα όμως και να πείς ότι κάποια πράγματα θα τα αλλάξω μέχρι τότε, απλά
επειδή θέλεις να το κάνεις είναι άλλο πράγμα...προσωπικά αμάξι που να θέλε ιαλλαγή σε όλα
του τα σινεμπλόκ, με ρημαγμένο διαφορικό, με αντλία νερού βρακί, με αναρτήσεις που είναι
για πέταμα, με ψυγείο στα τελευταία του, απλά δεν το παίρνεις. είναι ηλιθιότητα να πάρεις ένα
τέτοιο αμάξι...ένας θερμοστάτης οκ δεν είναι και τπτ...όλα τα παραπάνω είναι πράγματα που
φαίνονται σε έναν πολύ καλό έλεγχο.

Compactstav
18-10-11, 22:18
ναι ok γνωστο η ακριβη συντηρηση της Μ3 αλλα τα θεωρω ευκαιρια αυτα που ποσταρα με την προυποθεση οτι δε θελουν μαζεματα και δεν ειναι χρεπια, απο θεμα τιμης μονο μιλαω, αμα τα παω σε μηχανικο δικο μου του Σπανου και το δει και μου πει οχι, τοτε τελος, παω για αλλα, γνωστο λογο της κρισης οτι υπαρχουν ευκαιριες τωρα,
το θελω για δευτερο αυτοκινητο και προφανως οχι για να πηγαινω στην δουλεια μου.

οποιος εχει κατι στα υποψιν του ας μου στειλει ΠΜ παρακαλω, μιλαω για 01-02 γνησιο μεχρι 14500e και μεχρι 110.000χλμ. θα περιμενω την ευκαιρια οσο χρειαστει, δε βιαζομαι, οι τιμες οσο παει θα πεφτουν.

saulm3
18-10-11, 23:16
γνωστος μου πουλαει ενα ιδιο με τις ιδιες ζαντες ακριβως στα 9000 ευρω.ειναι SMG, μοντελο δεν θυμαμαι. αν θες μπορω να σου στειλω το τηλ.του σε πμ να μιλησετε μεταξυ σας..

ειναι μετατροπη?αν ναι υπαρχει καμια φοτο?

E60_Arkadia
18-10-11, 23:39
ναι ok γνωστο η ακριβη συντηρηση της Μ3 αλλα τα θεωρω ευκαιρια αυτα που ποσταρα με την προυποθεση οτι δε θελουν μαζεματα και δεν ειναι χρεπια, απο θεμα τιμης μονο μιλαω, αμα τα παω σε μηχανικο δικο μου του Σπανου και το δει και μου πει οχι, τοτε τελος, παω για αλλα, γνωστο λογο της κρισης οτι υπαρχουν ευκαιριες τωρα,
το θελω για δευτερο αυτοκινητο και προφανως οχι για να πηγαινω στην δουλεια μου.

οποιος εχει κατι στα υποψιν του ας μου στειλει ΠΜ παρακαλω, μιλαω για 01-02 γνησιο μεχρι 14500e και μεχρι 110.000χλμ. θα περιμενω την ευκαιρια οσο χρειαστει, δε βιαζομαι, οι τιμες οσο παει θα πεφτουν.

Φιλαρακι απο θεμα τιμης ολα τα υψηλου κυβισμου ευκαιρειες ειναι την περιοδο αυτη.Το θεμα ειναι η συντηρηση,οχι τοσο τα αναλωσιμα,οσο τα χαρατσια του καθε ξεφτιλα κυβερνωντα που δεν ξερεις τι θα σου ξημερωσει.:ranting2:

Christos 330
18-10-11, 23:47
Μερικοί εκμεταλεύονται τη τωρινή κατάσταση και αγοράζουν αυτοκίνητα τσάμπα.

Διότι η 'πραγματική' τιμή του 46 δεν είναι στα 12-13. Αλλά ούτε και του 92 στα 30Κ που έχει ακουστεί κατά καιρούς.

Έτσι και αλλάξει ποτέ η κατάσταση με τα τεκμήρια, εκεί να δεις κλάμα που θα πέσει.

Ισχυουν και ολοφανερα αφτες οι τιμες Κωστα !!!


https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/1859868/

Atsa linos
18-10-11, 23:51
περιμενε τον Ιανουαριο αν δωσεις τωρα το δικο σου ,θα κατρακυλησουν κι αλλο τα μεγαλα κυβικα
Γιωργο θα διαφωνησω φιλε τον Ιανουαριο οταν ο κατοχος θα εχει δωσει το χιλιαρικο για τα τελη θα το κρατησει το Μ3 σιγα μην σε πιασει πορτα για τον χειμωνα ειπαμε κριση αλλα μην το μαμαμε τελιως!!

Atsa linos
18-10-11, 23:53
έκτακτη + σήμα + ασφάλεια + λάστιχα τον χρόνο = 4100...
έκτακτη =600¤
σήμα =1100¤
ασφάλεια =1200¤
λάστιχα =1200¤
βάλε και τα 13800¤ τεκμήριο αν το αμάξι είναι πενταετίας, που απ'ότι βλέπω σίγουρα είναι...
απο εκεί και πέρα, υπολόγιζε, ότι μικτά το 65άρι ντεπόζιτο θα σου βγάζει στην καλύτερη 380
χιλιόμετρα...
επίσεις με την προυπόθεση ότι το αμάξι είναι καλό και όχι μ@@νί, ένα καλό σέρβις θα το κάνεις
με το που το πάρεις...
δλδ...λάδια - φίλτρο λαδιού - φίλτρο βενζίνης - μπουζί - βαλβολίνες διαφορικού - σαζμάν -
ρύθμιση βαλβίδων...ένα 700άρι 800άρι δλδ...απο εκεί και πέρα, αν θέλει μαφ - έχει διαλυμένα
σινεμπλόκ (καθόλου απίθανο) - λάστιχα για αλλαγή (θα είναι απίθανο να μην θέλει) - καινούριο
δίσκο πλατό, τότε άστο...θα κλάψεις και θα δώσεις ότι σου είπε ο μόνστα παραπάνω!!!γνώμη
μου είναι πάντως, πως αν τα σηκώνεις όλα, χτύπα το...και ευκαιρεία είναι πλέον το Μ3, και είναι
ένα αμάξι που θα σου μείνει αξέχαστο!!!
Με αυτα που του γραφεις οχι Μ3 θα παρει ουτε στο φορουμ δεν θα ξαναμπει αχχαχχα

Atsa linos
18-10-11, 23:57
3 σελίδες και ακόμα το παιδί δεν έχει μπει. Θα αγοράσει άραγε; :D

Αν ησουν στηην θεσηη του με ολα αυτα που του γραψανε θα αγοραζες? :hystericalbs1:

katsaraios
19-10-11, 00:03
Γιωργο θα διαφωνησω φιλε τον Ιανουαριο οταν ο κατοχος θα εχει δωσει το χιλιαρικο για τα τελη θα το κρατησει το Μ3 σιγα μην σε πιασει πορτα για τον χειμωνα ειπαμε κριση αλλα μην το μαμαμε τελιως!!


Αν ησουν στηην θεσηη του με ολα αυτα που του γραψανε θα αγοραζες? :hystericalbs1:

θα διαφωνησω 100% φιλε μου περιμενε να δεις ποσοι θα πληρωσουν φετος σηματα..
ο φιλος βασικα πρεπει να πουλησει το δικο του απο οτι λεει στην αρχη οποτε εχει πολυ χρονο να το βρει το λουλουδι που ψαχνει:whistle:

fanisk
19-10-11, 00:07
Τα μεταξωτα βρακια.. ξερετε τι κωλους θελουν. Το οτι τα αμαξια εχουν ξεφτυλιστει δεν σημαινει πως επεσε και το κοστος συντηρησης. Καποτε τα Μ3 ηταν απλησιαστα, με βαρβατη συντηρηση. Οι τιμες πεσαν, η συντηρηση στα ιδια (και χειροτερα λογω αυξησης ΦΠΑ και μειωση μισθου απο τοτε).

spar@
19-10-11, 02:28
εγω ψαχνω μ3 παντως μετα απο ολα αυτα, να ναι καλα το αφεντικο μου!

giannis_compact
19-10-11, 04:10
εγω ψαχνω μ3 παντως μετα απο ολα αυτα, να ναι καλα το αφεντικο μου!

Α ρε Σπυρο μηπως ψαχνεις κι αλλο υπαλληλο?
Εσυ με τα 16αρια και οι υπαλληλοι με Μ3...

m-power_01
19-10-11, 04:37
Πρώτα θα πεθάνει απο την πείνα το αφεντικό , και μετα θα πεινάσει ο υπάλληλος ... Έτσι κάνουν οι σωστές επιχειρήσεις !

Thomelef
19-10-11, 08:12
και που να δείτε σε λίγο καιρό τι έχουν να εμφανιστούν...υπάρχει κόσμος που δεν ξέρει
όχι τι είναι το car.gr, αλλά τι είναι το ιντερνετ...υπάρχουν τόσες επιταγές διαμαρτυρημένες,
που πλέον αυτοί που έχουν να λαβαίνουν, κατάσχουν ότι βρούν μπροστά τους...έχω
συνεργάτη που έχει κλειδωμένο cayenne turbo, για χρωστούμενα 18 χιλιάδων στην
αποθήκη του.
άλλος πείρε ένα s500 του 2008 για χρέη 16 χιλιάδων. το πιο τραγικό, είναι ένας που
πείρε Ε200 του 2005, για χρέη 6 χιλιάδων...ο τρίτος το κράτησε για την πάρτη του :th_Laie_67-1:...
οι άλλοι δύο, κοιτάνε να πάρουν τα λεφτά τους και γυρνάνε απο μάντρα σε μάντρα...
κάτσε και θα δείς τι έχει να γίνει αν ανακαλύψουν όλοι αυτοί το car.gr θα βλέπουμε
Μ3 για 3 χιλιάρικα.thumb

doctore
19-10-11, 08:49
Λες να δούμε Ε46 Μ3 φθηνότερο από Ε30 Μ3 ? :shok:

Thomelef
19-10-11, 08:56
Λες να δούμε Ε46 Μ3 φθηνότερο από Ε30 Μ3 ? :shok:

??????????????μα οι τιμές στα γνήσια Μ3 Ε30, είναι μακράν ακριβότερες απο τα γνήσια
Ε46...εδώ και οι μετατροπές τύνουν να γίνουν ακριβότερες αν δεν έχουν γίνει ήδη. το
ένα είναι δυσεύρετο, το άλλο πουλήθηκε με το τσουβάλι...εδώ μέχρι και τα csl που έχουν
πουληθεί, πουλήθηκαν εξεφτελιστικά!!!αυτό είναι κάτι το περίεργο για μένα. ένα αμάξι
σαν το csl, θα έπρεπε να κρατάει γερά την τιμή του...τελικά μου φαίνεται απο ένα σημείο
και μετά, όποιος να'ναι τραχανάς έπαιρνε ότι να'ναι!!!

kostasm3
19-10-11, 09:00
ειναι μετατροπη?αν ναι υπαρχει καμια φοτο?

μολις τωρα μιλησα με το παιδι που το εχει και τελικα ειναι αυτο της φωτογραφιας γιατι μιλησε με τον μαντρα που το εχει βαλει στο car.gr για να το αγορασει ο ιδιος.το αυτοκινητο ειναι μετατροπη και οχι γνησιο ειναι smg και οχι manual ειναι δηλωμενο m3 γιατι τα κτεο τοτε ηταν μονο δημοσια εχει 150000 χιλ.μαυρο δεματινο σαλονι navi-tv μικρη οθονη..

nik200
19-10-11, 09:01
παντως πραγματι η συντηρηση του μ3 μονο φτηνη δεν ειναι..και ναι πραγματι εχει αρκετα σημεια που μπορουν να εχουν θεματα..τα οποια θελουν πολυ τσεκαρισμα πριν το παρεις..και φυσικα πολλα ειναι τρακαρισμενα..οχι διοτι φταιει το αμαξι..αλλα γιατι υπερεκτιμουν καποιοι τις δυνατοτητες τους..

για να συνοψισω..δεν ειναι ευκολο ακομα και τωρα να παρεις ενα μ3 ε46...ειναι ενα ειδικο αυτοκινητο σε πολλα σημεια..με οτι αυτο συνεπαγεται..και θελει και σεβασμο το αμαξι..δηλαδη πχ..για κατω απο 25 χρονων οδηγο δεν το συστηνω..θελει καποια εμπειρια..

και φυσικα δεν κανει για καθε μερα..το αμαξι μεσα στην πολη συμφωνα με την bmw καιει 18λιτρα...θελει ανοιχτο δρομο το bmw για να το χαρεις...οποτε αναγκαστικα παει για 2ο αμαξι...

και οπωςδηποτε πριν την αγορα, ο υποψηφιος αγοραστης να μαθει ολα τα σημεια που πονανε..οποτε ψαξτε καλα και ενημερωθειτε (εδω μεσα στο forum απο οτι εχουν γραψει οι ιδιοκτητες) αλλιως θα βρεθειτε προ απροοπτου...

nik200
19-10-11, 09:05
και κατι τελευταιο..

επειδη πολλοι δεν ειχαν αμαξια μετατροπες στην ζωη τους..και οπου η καλυτερη μετατροπη εχει τα διπλα προβληματα απο ενα μαμα αμαξι-δεδομενο αυτο!!!!απλα ενα παραδειγμα....να εχεις 350 αλογα σε ενα αμαξι μετατροπη οπου δεν εχεις ιδεα τι ακριβως εχει κανει ο προηγουμενος ,οσο και να τσεκαρεις, ειναι λιγο δολοφονικο...ειναι πολυ η δυναμη παιδια...εγω παντως δεν εχω καμια εμπιστοσυνη...

StratosZ4
19-10-11, 09:32
μολις τωρα μιλησα με το παιδι που το εχει και τελικα ειναι αυτο της φωτογραφιας γιατι μιλησε με τον μαντρα που το εχει βαλει στο car.gr για να το αγορασει ο ιδιος.το αυτοκινητο ειναι μετατροπη και οχι γνησιο ειναι smg και οχι manual ειναι δηλωμενο m3 γιατι τα κτεο τοτε ηταν μονο δημοσια εχει 150000 χιλ.μαυρο δεματινο σαλονι navi-tv μικρη οθονη..

Δηλαδη σε αυτο που ελεγες οτι δινεται 9.000 ο μαντρας εβαλε "καπελο" 6.000?
Κι εγραψε και τα χιλιομετρα στο "περιπου"...

StratosZ4
19-10-11, 09:33
και κατι τελευταιο..

επειδη πολλοι δεν ειχαν αμαξια μετατροπες στην ζωη τους..και οπου η καλυτερη μετατροπη εχει τα διπλα προβληματα απο ενα μαμα αμαξι-δεδομενο αυτο!!!!απλα ενα παραδειγμα....να εχεις 350 αλογα σε ενα αμαξι μετατροπη οπου δεν εχεις ιδεα τι ακριβως εχει κανει ο προηγουμενος ,οσο και να τσεκαρεις, ειναι λιγο δολοφονικο...ειναι πολυ η δυναμη παιδια...εγω παντως δεν εχω καμια εμπιστοσυνη...

Αυτο ειναι μεγαλη κουβεντα...
Εχουν κανει τρομερες πατεντες κατι μαστρομητσοι

Thomelef
19-10-11, 09:39
Δηλαδη σε αυτο που ελεγες οτι δινεται 9.000 ο μαντρας εβαλε "καπελο" 6.000?
Κι εγραψε και τα χιλιομετρα στο "περιπου"...

κανείς δεν δουλεύει για την ψυχή της μάνας του στράτο...ξέρω. δεν είναι και η καλύτεργ φάρα οι έμποροι,
αλλά και εγώ αν μου έφερναν ένα Μ3 σε αυτά τα λεφτά, και έβλεπα τα 15άρια που φιγουράρουν στο νετ,
τουλάχιστο ένα τεσσαράκι θα το τσιμπούσα...

Z4 DCT
19-10-11, 10:05
Δηλαδη σε αυτο που ελεγες οτι δινεται 9.000 ο μαντρας εβαλε "καπελο" 6.000?
Κι εγραψε και τα χιλιομετρα στο "περιπου"...

Εγω ξερω αμαξι που δωθηκε 24000 και ο μαντρας το εδωσε 33000......:ranting2:

Thomelef
19-10-11, 10:13
Εγω ξερω αμαξι που δωθηκε 24000 και ο μαντρας το εδωσε 33000......:ranting2:

περίπου 37%...ρε παιδιά, τι ψάχνεται???έμποροι είναι. αν αυτός έχει έξοδα 10 - 12
χιλιάρικα μηνιαίως, και πουλάει ένα αμάξι, τι περιμένατε???πάλι μέσα είναι...τι να βάλει
πρώτα???ενοίκιο, τεβε???κάναν υπάλληλο???ρεύμα???διαφήμιση ???ικα???η βλακεία
των ανθρωπων αυτών, δεν είναι ότι πουλάνε ακριβά. είναι το ότι συνεχίζουν να κάνουν
την συγκεκριμένη δουλειά, χάνοντας τον χρόνο τους.

Thomelef
19-10-11, 10:16
και να πούμε και την άλλη πλευρά, τους έξυπνους ιδιώτες...που μέχρι τώρα, κοιτούσαν να
πουλήσουν μόνοι τους, με τις τιμές των εμπόρων...

StratosZ4
19-10-11, 10:40
κανείς δεν δουλεύει για την ψυχή της μάνας του στράτο...ξέρω. δεν είναι και η καλύτεργ φάρα οι έμποροι,
αλλά και εγώ αν μου έφερναν ένα Μ3 σε αυτά τα λεφτά, και έβλεπα τα 15άρια που φιγουράρουν στο νετ,
τουλάχιστο ένα τεσσαράκι θα το τσιμπούσα...

Συμφωνω οτι τσαμπα δεν δουλευει κανεις. Αλλα απο τη στιγμη που εχουν ζορισει τοσο τα πραγματα το θεμα ειναι η επιβιωση, ειτε προσωπικη ειτε της επιχειρησης, κι οχι το κερδος. Στη συγκεκριμενη περιπτωση μπορει ο μαντρας να πηρε ευκαιρια ενα αμαξι(η αληθεια ειναι πως θα πατησε στο λαιμο τον πωλητη) και το πουλαει σε ενα μεσο ορο αγορας. Και 11-12 να το εδινε θα ειχε ενα σεβαστο κερδος και θα το εδινε σιγουρα ευκολοτερα.Το οτι δουλευες πριν δεκα χρονια με 30-40-50% κερδος δεν σημαινει οτι μια ζωη θα ειναι ετσι τα πραγματα.



περίπου 37%...ρε παιδιά, τι ψάχνεται???έμποροι είναι. αν αυτός έχει έξοδα 10 - 12
χιλιάρικα μηνιαίως, και πουλάει ένα αμάξι, τι περιμένατε???πάλι μέσα είναι...τι να βάλει
πρώτα???ενοίκιο, τεβε???κάναν υπάλληλο???ρεύμα???διαφήμιση ???ικα???η βλακεία
των ανθρωπων αυτών, δεν είναι ότι πουλάνε ακριβά. είναι το ότι συνεχίζουν να κάνουν
την συγκεκριμένη δουλειά, χάνοντας τον χρόνο τους.

Δικο του λαθος ειναι εν μερει το οτι δεν πουλαει...
Ξερουμε καλα Θωμα τα εξοδα των παραπανω... Εγω αν δεν ειχα δουλεια και ρευστοτητα, θα ελεγα στους πελατες μου οτι "θα κανω μια αυξηση του κερδους μου γιατι παιδια δεν βγαινω?..". Αν δε βγαινεις ρε φιλε κλειστο και πηγαινε σπιτι σου. Εχει μαμηθει η αγορα απο τα "μπιστολια".

Atsa linos
19-10-11, 13:48
κανενας ιδιωτης δεν θα αφηνε σε μαντρα να πουληθει το αυτοκινητο του ΕΑΝ θα μπορουσε να το δωσει ο ιδιος,,,,

ειπαμε βρε παιδια ο Ελληνας πουλαει ακριβα και θελει να αγοραζει φτηνα !!!!!!!!!!!

Thomelef
19-10-11, 15:30
προσωπικά θεωρώ πως ένα ποσοστό της τάξεως του 35%, είναι πολύ νορμάλ για να δουλεύει ένα μαγαζί.
απο εκεί και πέρα, όταν υπάρχει μια ευκαιρεία την αρπάζεις, και κοιτάς πως να βγάλεις περισόττερο κέρδος.
έτσι το βλέπω εγώ. το γεγονός πουλάω όσο όσο για να συνεχίσω να πουλάω, το βρίσκω ξεπούλημα, και
όχι σοβαρή δουλειά απο σοβαρό επαγγελματία που σέβεται την δουλειά του και το μαγαζί του.
στο κάτω κάτω της γραφής, έτσι χάλασε η αγορά...απο άτομα που δεν ήταν επαγγελματίες, και βγήκαν
και άρχισαν να πουλάνε ότι να'ναι, όσο να'ναι...βλέπε αγορά αυτοκινήτου. εγώ όταν έψαχνα για να
πάρω το αμάξι μου, θυμάμαι πως οι πιο ακριβές επιλογές που είχα, ήταν απο ιδιώτες, με το πρόσχημα ότι είναι ιδιώτες. άκου να δείς...τώρα ξαφνικά τι έγινε???και υπόψιν, ότι τότε οι μαντράδες, ούτε καν ασχολιόντουσαν με τους έλληνες που
πουλούσαν τα αυτοκίνητα. νταλίκες ολόκληρες απο γερμανία γεμάτες. εγώ πάντως θεωρώ πως το θέμα
με τους εμπόρους είναι λίγο παρεξηγημένο, ειδικά των αυτοκινήτων. είναι ένας
κλάδος που είναι μες'το ψέμα και την πονηριά, χωρίς να είναι όμως ο κανόνας...τέλος, να έχετε πάντα κατά νου όταν πάτε να κάνετε μια δουλειά, είτε προσωπική
είτε επαγγελματική, κανένας δεν θα κάνει δουλειά μαζί σας επειδή είστε καλά παιδιά, ή επειδή έχετε
συμπαθητική φάτσα. όλοι κοιτάν να βγάλουν, και αυτός είναι ο νόμος του εμπορίου...τέλος.

StratosZ4
19-10-11, 15:42
προσωπικά θεωρώ πως ένα ποσοστό της τάξεως του 35%, είναι πολύ νορμάλ για να δουλεύει ένα μαγαζί.
απο εκεί και πέρα, όταν υπάρχει μια ευκαιρεία την αρπάζεις, και κοιτάς πως να βγάλεις περισόττερο κέρδος.
έτσι το βλέπω εγώ. το γεγονός πουλάω όσο όσο για να συνεχίσω να πουλάω, το βρίσκω ξεπούλημα, και
όχι σοβαρή δουλειά απο σοβαρό επαγγελματία που σέβεται την δουλειά του και το μαγαζί του.
στο κάτω κάτω της γραφής, έτσι χάλασε η αγορά...απο άτομα που δεν ήταν επαγγελματίες, και βγήκαν
και άρχισαν να πουλάνε ότι να'ναι, όσο να'ναι...βλέπε αγορά αυτοκινήτου. εγώ όταν έψαχνα για να
πάρω το αμάξι μου, θυμάμαι πως οι πιο ακριβές επιλογές που είχα, ήταν απο ιδιώτες, με το πρόσχημα ότι είναι ιδιώτες. άκου να δείς...τώρα ξαφνικά τι έγινε???και υπόψιν, ότι τότε οι μαντράδες, ούτε καν ασχολιόντουσαν με τους έλληνες που
πουλούσαν τα αυτοκίνητα. νταλίκες ολόκληρες απο γερμανία γεμάτες. εγώ πάντως θεωρώ πως το θέμα
με τους εμπόρους είναι λίγο παρεξηγημένο, ειδικά των αυτοκινήτων. είναι ένας
κλάδος που είναι μες'το ψέμα και την πονηριά, χωρίς να είναι όμως ο κανόνας...τέλος, να έχετε πάντα κατά νου όταν πάτε να κάνετε μια δουλειά, είτε προσωπική
είτε επαγγελματική, κανένας δεν θα κάνει δουλειά μαζί σας επειδή είστε καλά παιδιά, ή επειδή έχετε
συμπαθητική φάτσα. όλοι κοιτάν να βγάλουν, και αυτός είναι ο νόμος του εμπορίου...τέλος.

Συμφωνουμε απλως εχουμε λιγο διαφορετικη οπτικη γωνια...
Αλλο το τζαμπα και αλλο να προσαρμοστει ο καθε επιχειρηματιας στην τωρινη κατασταση...


Οσο για το αν ειναι παρεξηγημενος κλαδος, προσωπικα εχω τη χειροτερη γνωμη και μετα τα οσα ειδα οταν εψαχνα αυτοκινητο το θεωρω πολυ δυσκολο να ξαναπλησιασω.

Thomelef
19-10-11, 15:54
Συμφωνουμε απλως εχουμε λιγο διαφορετικη οπτικη γωνια...
Αλλο το τζαμπα και αλλο να προσαρμοστει ο καθε επιχειρηματιας στην τωρινη κατασταση...


Οσο για το αν ειναι παρεξηγημενος κλαδος, προσωπικα εχω τη χειροτερη γνωμη και μετα τα οσα ειδα οταν εψαχνα αυτοκινητο το θεωρω πολυ δυσκολο να ξαναπλησιασω.

ρε στράτο...πουλάει 15κ ένα αμάξι, που στο νετ είναι απο τις χαμηλότερες τιμές
στην κατηγορία του...πιο κάτω θα ήταν βλακεία να το δώσει. δεν υπάρχει λόγος.
άσε που έτσι έχει και την αβάντα του να κόψει και 2 χιλιάρικα σε κάποιον που
πραγματικά ενδιαφέρεται...πές να βγάλει 4 χιλιάρικα και να το δώσει 13...που
είναι το παράλογο???εσύ πχ πως θα χειριζόσουν σαν έμπορος αυτοκινήτου την
συγκεκριμένη περίπτωση???εγώ όσο το σκέφτομαι, μάλον το ίδιο ακριβώς με τον
τύπο...με τόσους παζαρτζήδες που υπάρχουν???μπορεί να το είχα και κάνα χιλιάρι
παραπάνω όσο περνά η ώρα και το σκέφτομαι πιο καλά...ειδικά αν είναι καλό το
αμάξι και δεν είναι κάνα τελείως χρέπι...

///M Arios
19-10-11, 16:05
ζύγισε καλά τα εισοδήματα σου, τα τεκμήρια ,τις έκτακτες εισφορές, ασφάλειες ...βάλε στα έξοδα ένα +30% για να είσαι ψιλομέσα σε ότι καινούριο έρθει. Υπολόγισε την διαφορά στις βενζίνες με ένα 10% πάνω που θα πάρει...
Και αν μετά από αυτά είσαι καλυμμένος προχώρα στο να πας να τα δεις εξονυχιστικά. Η κρίση έχει ευκαιρίες , αλλά με αυτό το πρόσχημα πλασάρεται και πολύ σαβούρα.

* Έχε στο μυαλό σου ότι ακόμα και 10.000 να το πάρεις δεν παύει να είναι ένα αυτοκίνητο 100.000... με ότι αυτό συνεπάγεται

Σπυρακο τωρα που εγεινε η θαλασσα γιαουρτι, δεν εχουμε κουταλια να τι φαμε...!!!!!!

super duper
19-10-11, 16:08
πολυ σωστή αντιμετώπιση. Συμφωνω απόλυτα




Καλημέρα!

Ξέρεις για πότε φεύγει ένα ταλιράκι σε ένα Μ3 που θέλει λίιιιγα 'μαζέματα'? Ότι τίποτα το ιδιαίτερο... Τα 14-15 μπορεί να φαντάζουν ελκυστικά εκεί που φτάσαμε, όμως έχε στο νου σου ότι ένα τέτοιο αυτοκίνητο έχει και τα ανάλογα έξοδα.

Η γνώμη μου όπως είπε και ο ''m-power-01'' πιο πάνω είναι να πας με κάποιο έμπειρο μηχανικό να ελέγξει το αυτοκίνητο για κάνα 3-ωρο, να δει τι έχει αλλαχτεί και τι όχι και να κάνεις έναν στο περίπου προϋπολογισμό, για να μη βρεθείς προ εκπλήξεων.

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν στην αγορά πολύ καλά αυτοκίνητα στα 20-22 με πλήρες ιστορικό σέρβις. Αυτές είναι και οι πραγματικές ευκαιρίες που πρέπει κάποιος να κυνηγήσει.

StratosZ4
19-10-11, 16:52
ρε στράτο...πουλάει 15κ ένα αμάξι, που στο νετ είναι απο τις χαμηλότερες τιμές
στην κατηγορία του...πιο κάτω θα ήταν βλακεία να το δώσει. δεν υπάρχει λόγος.
άσε που έτσι έχει και την αβάντα του να κόψει και 2 χιλιάρικα σε κάποιον που
πραγματικά ενδιαφέρεται...πές να βγάλει 4 χιλιάρικα και να το δώσει 13...που
είναι το παράλογο???εσύ πχ πως θα χειριζόσουν σαν έμπορος αυτοκινήτου την
συγκεκριμένη περίπτωση???εγώ όσο το σκέφτομαι, μάλον το ίδιο ακριβώς με τον
τύπο...με τόσους παζαρτζήδες που υπάρχουν???μπορεί να το είχα και κάνα χιλιάρι
παραπάνω όσο περνά η ώρα και το σκέφτομαι πιο καλά...ειδικά αν είναι καλό το
αμάξι και δεν είναι κάνα τελείως χρέπι...

Με παρεξηγεις...

1ον. Πατησε στο λαιμο τον πωλητη που πηρε/θα παρει 9χιλιαρικα για ενα M3
2ον. Το κερδος του με τη δηλωμενη τιμη ειναι 67%(λιγο πιο πανω μιλουσαμε για 35%). Ακομα και να κοψει κανα χιλιαρικο παλι θα βγαλει το ταλιρακι.
3ον. Ο ιδιωτης-πωλητης με τον εμπορο εχουν αποκλιση περι τα 40.000χλμ
4ον. Δεν ξερουμε αν μιλαμε για καλο αυτοκινητο η για χρεπι. Σιγουρα ομως θα θελει μαζεματα.


Δεν ειμαι μαντρας και δεν μπορω να σου πω τι θα εκανα εγω αν και φανταζομαι οτι δεν θα απειχα πολυ απο τον συγκεκριμενο.

Thomelef
19-10-11, 17:15
Με παρεξηγεις...
κάθε άλλο. σε ξέρω και με ξέρεις.


1ον. Πατησε στο λαιμο τον πωλητη που πηρε/θα παρει 9χιλιαρικα για ενα M3

ο αρχικός πωλητής, αν διαβάσεις, απο την αρχή τόσο το έδινε, και τελικά έφτασε στα χέρια του μαντρά.


2ον. Το κερδος του με τη δηλωμενη τιμη ειναι 67%(λιγο πιο πανω μιλουσαμε για 35%). Ακομα και να κοψει κανα χιλιαρικο παλι θα βγαλει το ταλιρακι.
το 35% το έγραψα για την περίπτωση που έγραψε ο γιάννης ρε...για το ταλιράκι, εγώ θα σου πώ πως
θα βγάλει ένα τεσσαράκι σε κάποιον σοβαρό αγοραστή που ενδιαφέρεται και δεν του πρίζει τα @@.


3ον. Ο ιδιωτης-πωλητης με τον εμπορο εχουν αποκλιση περι τα 40.000χλμ
εεεεεεεεεμμμμμ κλασική περίπτωση με τα χιλιόμετρα...όσο υπάρχουν μπαγλαμάδες που
πρώτα κοιτάνε χιλιόμετρα, τόσο το ψέμα θα παίρνει και θα δίνει...είπαμε έμποροι είναι.



4ον. Δεν ξερουμε αν μιλαμε για καλο αυτοκινητο η για χρεπι. Σιγουρα ομως θα θελει μαζεματα.
αυτό θα το μάθει αυτός που θα το πάρει...τα υπόλοιπα θεωρίες είναι ρε...μπορεί και να
μην θέλει τπτ. άλωστε για να δίνει κάποος 9κ ένα τέτοιο αμάξι έστω και μετατροπή,
σημαίνει πως υπάρχει κάποια ανάγκη. νομίζω δλδ, γιατί και αυτό θεωρία είναι.



Δεν ειμαι μαντρας και δεν μπορω να σου πω τι θα εκανα εγω αν και φανταζομαι οτι δεν θα απειχα πολυ απο τον συγκεκριμενο.

thumb...είδες???άρα δεν μπορούμε να τον κατακρίνουμε για τπτ, παρά μόνο για
την βλακεία που έκανε με τα χιλιόμετρα...

StratosZ4
19-10-11, 17:21
thumb...είδες???άρα δεν μπορούμε να τον κατακρίνουμε για τπτ, παρά μόνο για
την βλακεία που έκανε με τα χιλιόμετρα...

Και που λεει πως ειναι γνησιο..!thumbthumb

Monsta
19-10-11, 17:52
προσωπικά θεωρώ πως ένα ποσοστό της τάξεως του 35%, είναι πολύ νορμάλ για να δουλεύει ένα μαγαζί.



Εξαρτάται Θωμά. Μιλάς για gross or net ? Γιατί gross & 35% απλά δε βγαίνει ένα 'μαγαζί', εκτός κι αν κάνεις τζίρο μερικά εκ. ετησίως.





ΥΓ: Μη παρεξηγηθώ, δεν είμαι με το μέρος κανενός μαντρά.

Thomelef
19-10-11, 18:23
Εξαρτάται Θωμά. Μιλάς για gross or net ? Γιατί gross & 35% απλά δε βγαίνει ένα 'μαγαζί', εκτός κι αν κάνεις τζίρο μερικά εκ. ετησίως.





ΥΓ: Μη παρεξηγηθώ, δεν είμαι με το μέρος κανενός μαντρά.

στην συγκεκριμένη περίπτωση για να είμαι ειλικρινής μιλάω για καθαρό κέρδος, πράγμα που είναι λάθος.
γιατί με 35% συνολική προμήθεια χωρίς υπολογισμένα έξοδα όπως είναι η περίπτωση που ανέφερε ο
γιάννης δεν είναι τπτ...ζήτημα αν του μείνει στο τέλος ένα ένα 10% αν δεν έχει και άλλες πωλήσεις,
πράγμα διόλου απίθανο για την συγκεκριμένη δουλειά, την συγκεκριμένη εποχή...η δική μου εκτίμηση,
είναι πως μια επιχήρειση στο τέλος της χρονιάς, θα πρέπει να έχει στο ταμείο της καθαρά,
το 40% του τζίρου της. ειδικά σε μια παραγωγή. αν δεν υπήρχε τόσος ανταγωνισμός και μάλιστα
ηλίθιος, απο άτομα που κοστολογούν με το μάτι, δεν θα υπήρχαν τόσες ζημιωμένες και χρεωμένες
επιχηρείσεις.

Monsta
19-10-11, 18:38
Συμφωνώ απόλυτα! Ειδικά με τη τελευταία πρόταση. Τόσο μπακάλικο μόνο στην Ελλαδίτσα!!