PDA

Επιστροφή στο Forum : Reflash ESS



Spiros335i
01-02-12, 13:44
Καλησπερα σε ολους!

Πηρα την αποφαση και εβαλα το ESS και εγω στο 335 μου!(stage 1)
H τοποθετηση εγινε στην speed and style και ευχαριστω πολυ το Νικο !Αψογος σε ολα!

Στο δρομο τωρα το αμαξι δουλευει πολυ ωραια χωρις ξεσπαματα και φαινεται να εχει παρει αυτα που λεει το προγραμμα,ειδικα στα ψηλα ειναι πιο δυνατο πλεον!
Στα συνεχομενα πατηματα το intercooler δειχνει να κουραζεται αλλα ειναι στο προγραμμα για αλλαγη και αυτο!
Να πω επισης οτι δεν υπαρχει καμια δυσλειτουργια ,ολα δουλευουν ρολοι εκτος απο το λαμπακι του αντισπιν που δουλευει υπερωριες πλεον :thumbsup:

Αυτα απο εμενα ,να εισαστε ολoι καλα!

Karizma Z4
01-02-12, 14:56
Καλοριζικο και απροβληματιστο φιλε μου το "μπαξιμο" σου!
Ειμαι σιγουρος πως θα το ευχαριστηθεις στο μεγιστο βαθμο!
Οταν με το καλο βαλεις και το ιντερκουλερ θα σου προτεινα να σταματησεις εκει τις μηχανικες επεμβασεις στο αυτοκινητο σου!Εχω περασει απο ολα τα σταδια βελτιωσης του Ν54 και κρινοντας εκ του αποτελεσματος μπορω να σου πω οτι ειναι τα μονα πραγματα που αξιζει να εχεις!Τα υπολοιπα ειναι αν ζητας κατι πιο extreme και κυριως για ευθεια!thumb
Το αυτοκινητο δεν θα χασει την εργοστασιακη λειτουργεια και οδικη συμπεριφορα με αυτα τα αλογα!Θα ειναι σαν να βγηκε απο το εργοστασιο ετσι ακριβως!

Υ.Γ 1 : Κανε και μια δυναμομετρηση να δουμε αποτελεσματα,ετσι απο περιεργεια!Θα ειναι και καλο μετρο συγκρισης,για ενδεχομενες μελλοντικες βελτιωσεις!

Υ.Γ 2 : Τωρα θα μπορεις να κοιτας στα ματια πολυ δυνατοτερα συνολα!θα το διαπιστωσεις και μονος σου!thumb:thumbsup:

Christos 330
01-02-12, 15:42
Μπραβο ρε Σπυρο ωραια πραγματα !!!

john
01-02-12, 17:05
Καλοριζικο και απροβληματιστο φιλε μου το "μπαξιμο" σου!
Ειμαι σιγουρος πως θα το ευχαριστηθεις στο μεγιστο βαθμο!
Οταν με το καλο βαλεις και το ιντερκουλερ θα σου προτεινα να σταματησεις εκει τις μηχανικες επεμβασεις στο αυτοκινητο σου!Εχω περασει απο ολα τα σταδια βελτιωσης του Ν54 και κρινοντας εκ του αποτελεσματος μπορω να σου πω οτι ειναι τα μονα πραγματα που αξιζει να εχεις!Τα υπολοιπα ειναι αν ζητας κατι πιο extreme και κυριως για ευθεια!thumb
Το αυτοκινητο δεν θα χασει την εργοστασιακη λειτουργεια και οδικη συμπεριφορα με αυτα τα αλογα!Θα ειναι σαν να βγηκε απο το εργοστασιο ετσι ακριβως!

Υ.Γ 1 : Κανε και μια δυναμομετρηση να δουμε αποτελεσματα,ετσι απο περιεργεια!Θα ειναι και καλο μετρο συγκρισης,για ενδεχομενες μελλοντικες βελτιωσεις!







Υ.Γ 2 : Τωρα θα μπορεις να κοιτας στα ματια πολυ δυνατοτερα συνολα!θα το διαπιστωσεις και μονος σου!thumb:thumbsup:


αν σεταρεις το προγραμμα πανω σε αφτερμαρκετ εξατμιση(π.χ ακραποβιτς),μονο πλεονεκτηματα δεν θα εχεις?

ΔημήτρηςΜ3
01-02-12, 18:27
για ποσο πανω μιλαμε βρε παιδια?

Z4 DCT
01-02-12, 19:09
για ποσο πανω μιλαμε βρε παιδια?

Δημητρη αν εννοείς σε δύναμη ...η εσσ λεει 355 αλογα και 48κιλα ροπή,,,,
Στον δρομο τα δείχνει ολα και με το παραπάνω.....

Εδω ειναι ενα πατημα που ειχα κανει με το 1Μ του Νικου, το οποιο ειναι με προγραμμα περιπου στα 390ps.....δεν ειναι και πολυ καλη ληψη...αλλα θα τον δεις να ξεκολαει στα δεξια ...αλλα οχι με ανεση,,,,μια χαρα παει το πρωτο σταδιο.....
Σε πάτημα πυ εχω κάνει με cupra (2φορες) που μου δήλωσε 300ps τροχο....ξεκολλούσα πολυ άνετα και εκανα συνεχώς διαφορά..

https://www.youtube.com/watch?v=sMOxFyHK7WU&feature=player_embedded#!

Karizma Z4
01-02-12, 19:41
αν σεταρεις το προγραμμα πανω σε αφτερμαρκετ εξατμιση(π.χ ακραποβιτς),μονο πλεονεκτηματα δεν θα εχεις?

Ο εργοστασιακος εγκεφαλος κανει adaptation στα δεδομενα που διαβαζει ανα πασα στιγημη σε οποιαδηποτε αλλαγη καταλαβαινει οτι γινεται στο αυτοκινητο!
Και εξατμιση να βαλεις και εισαγωγη να βαλεις,θα προσπαθησει να διατηρησει τις τιμες που του εχεις προκαθορισει,τοσο σε πιεση,οσο και σε αβανς!
Αλλα φυσικα η σωστη ρυθμιση παντα ειναι και θα ειναι,να σεταρεται το προγραμμα με το εκαστωτε εξαρτημα τοποθετημενο!
Εγω πχ εχω αλλαξει εξατμιση και εισαγωγη πλεον και απο τοτε δεν το εχω ρυθμισει ξανα!:ranting2:Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μου εμφανιζεται αραια και που στις χαμηλες στροφες με μεγαλη σχεση στο κιβωτιο(6η ή 7η)η λυχνια "Check Engine" για τον λογο του οτι δεν εχουν αλλαχτει καποιες τιμες στα limiters(περιοριστες)του εγκεφαλου!
Γι αυτο το προγραμμα πρεπει να ελεγχεται για να αποφευγονται κατι τετοια φαινομενα και φυσικα για να πετυχαινεις τα μεγιστα δυνατα ωφελη απο τις αλλαγες που κανεις!thumb

Monsta
01-02-12, 19:44
Δε θα περίμενα κάτι λιγότερο από το Νίκο. Η ίδια συνταγή εδώ και πολλά χρόνια.

Κάπου το '98-'99 όταν τον πρωτογνώρισα και πήγα με το τότε ε36 στο μαγαζί του για κάποιες δουλειές, αφού μιλήσαμε και μου εξήγησε τα πάντα με λεπτομέρεια, του έδωσα τα κλειδιά και έφυγα. Και τότε δεν υπήρχε το ιντερνετ για να μάθεις 'πληροφορίες'.

Γενικά ποτέ δεν αφήνω κλειδιά με κάποιον άγνωστο, ο οποίος θα πρέπει επιπλέον να το πάει σε 2-3 διαφορετικά μέρη πριν ολοκληρωθούν όλες οι εργασίες, όπως έγινε τότε. Με το Νίκο ήταν διαφορετικά και είμαι σίγουρος πως όποιος έχει κάνει συναλλαγή μαζί του, έχει να πει ακριβώς τα ίδια.

Z4 DCT
01-02-12, 19:45
Δε θα περίμενα κάτι λιγότερο από το Νίκο. Η ίδια συνταγή εδώ και πολλά χρόνια.

Κάπου το '98-'99 όταν τον πρωτογνώρισα και πήγα με το τότε ε36 στο μαγαζί του για κάποιες δουλειές, αφού μιλήσαμε και μου εξήγησε τα πάντα με λεπτομέρεια, του έδωσα τα κλειδιά και έφυγα. Και τότε δεν υπήρχε το ιντερνετ για να μάθεις 'πληροφορίες'.

Γενικά ποτέ δεν αφήνω κλειδιά με κάποιον άγνωστο, ο οποίος θα πρέπει επιπλέον να το πάει σε 2-3 διαφορετικά μέρη πριν ολοκληρωθούν όλες οι εργασίες, όπως έγινε τότε. Με το Νίκο ήταν διαφορετικά και είμαι σίγουρος πως όποιος έχει κάνει συναλλαγή μαζί του, έχει να πει ακριβώς τα ίδια.

:thumbsup::thumbsup:

Karizma Z4
01-02-12, 19:45
για ποσο πανω μιλαμε βρε παιδια?

Το δικο μου με προγραμμα και downpipes σε δοκιμη με Ε92 Μ3 που ειχε εξατμιση και ενα light προγραμμα,δικαβαλλα και οι 2 απο ρολλαριστες 2ες και 60km/h μεχρι τα 250km/h περιπου ειχαν τετοιες διαφορες που θα δεις στο βιντεο...Οι Ν54 με προγραμμα απλα μεταμορφωνονται!!!:thumbsup:


https://www.youtube.com/watch?v=xZ2i4BAUOdQ

Z4 DCT
01-02-12, 19:49
Το δικο μου με προγραμμα και downpipes σε δοκιμη με Ε92 Μ3 που ειχε εξατμιση και ενα light προγραμμα,δικαβαλλα και οι 2 απο ρολλαριστες 2ες και 60km/h μεχρι τα 250km/h περιπου ειχαν τετοιες διαφορες που θα δεις στο βιντεο...Οι Ν54 με προγραμμα απλα μεταμορφωνονται!!!:thumbsup:

https://www.youtube.com/watch?v=xZ2i4BAUOdQ

thumbthumb

ΔημήτρηςΜ3
01-02-12, 20:14
πω βλεπω να ξεπαραδιαζομαι...
οχι τιποτα αλλα ακομα ακουω ,το βρες ολοκληρο αμαξι
για να βαλω το μοτερ και να δουλεψει σωστα.. (335)

atha
01-02-12, 22:03
posa bar anebazei?

Karizma Z4
01-02-12, 22:14
posa bar anebazei?

0,9bar(13psi)το πολυ υποθετω...

atha
01-02-12, 22:23
0,9bar(13psi)το πολυ υποθετω...


asfalestato!! oxi oti pio grigoro alla poly axiopisto .as kanei kati kai gia tin psuxi tou kinitira kai eisai mia xara

Spiros335i
02-02-12, 00:32
Σας ευχαριστω πολυ ολους! Καλα μπαξιματα να εχουμε!

Το αυτοκινητο ειναι πολυ καλο πλεον για εμενα ,θα μπει intercooler και oil cooler σε λιγο καιρο και πιστευω οτι θα ειναι μια χαρα.

Ειναι στο προγραμμα και η δυναμομετρηση ετσι για να δουμε που βρισκομαστε αν και πραγματικα φαινεται να εχει παρει τα αλογα που υποσχεται!

Spiros335i
02-02-12, 00:37
Ο εργοστασιακος εγκεφαλος κανει adaptation στα δεδομενα που διαβαζει ανα πασα στιγημη σε οποιαδηποτε αλλαγη καταλαβαινει οτι γινεται στο αυτοκινητο!
Και εξατμιση να βαλεις και εισαγωγη να βαλεις,θα προσπαθησει να διατηρησει τις τιμες που του εχεις προκαθορισει,τοσο σε πιεση,οσο και σε αβανς!
Αλλα φυσικα η σωστη ρυθμιση παντα ειναι και θα ειναι,να σεταρεται το προγραμμα με το εκαστωτε εξαρτημα τοποθετημενο!
Εγω πχ εχω αλλαξει εξατμιση και εισαγωγη πλεον και απο τοτε δεν το εχω ρυθμισει ξανα!:ranting2:Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μου εμφανιζεται αραια και που στις χαμηλες στροφες με μεγαλη σχεση στο κιβωτιο(6η ή 7η)η λυχνια "Check Engine" για τον λογο του οτι δεν εχουν αλλαχτει καποιες τιμες στα limiters(περιοριστες)του εγκεφαλου!
Γι αυτο το προγραμμα πρεπει να ελεγχεται για να αποφευγονται κατι τετοια φαινομενα και φυσικα για να πετυχαινεις τα μεγιστα δυνατα ωφελη απο τις αλλαγες που κανεις!thumb

Δηλαδη αμα βαλω για παραδειγμα μια akrapovic θα πρεπει να ρυθμισω τον εγκεφαλο για να ειμαι οκ?

m-power_01
02-02-12, 01:42
Όχι για να είσαι οκ... Για να ξεζουμισεις και το τελευταίο άλογο ναι!
Με τόση εμπειρία ,στα Ν54 ειδικά , ο Νίκος θα σε κατευθύνει

Z4 DCT
02-02-12, 07:17
posa bar anebazei?

Εγω στο πρώτο στάδιο ειμαι στα 11,5psi.....

atha
02-02-12, 07:46
Εγω στο πρώτο στάδιο ειμαι στα 11,5psi.....

kapote eimoun 16 psi , alla meta tin anakataskeui pou anagastika na kano sto kinitira xalarosa kai tora eimai proto stadio sta 12 kai go ,

Christos 330
02-02-12, 09:25
kapote eimoun 16 psi , alla meta tin anakataskeui pou anagastika na kano sto kinitira xalarosa kai tora eimai proto stadio sta 12 kai go ,

Tουλαχιστον εγιναν ολα καινουργια ρε φιλε . . .

Αν θες και τα μαμα πραγματα που ειχαμε αλλαξει ιντερλουλερ και oil cooler τα

στελνω επανω . . .

atha
02-02-12, 09:36
Tουλαχιστον εγιναν ολα καινουργια ρε φιλε . . .

Αν θες και τα μαμα πραγματα που ειχαμε αλλαξει ιντερλουλερ και oil cooler τα

στελνω επανω . . .

oxi vre , exo ta alla pano , apla den stibo ton kinitira pia ,evala kai to proceede pano kai ola zaxari pros to paron , o kybos eifthi tha to kratiso to 335 gia 2 xronakia mia kai to ekana kainourgio apo mesa

Christos 330
02-02-12, 09:40
oxi vre , exo ta alla pano , apla den stibo ton kinitira pia ,evala kai to proceede pano kai ola zaxari pros to paron , o kybos eifthi tha to kratiso to 335 gia 2 xronakia mia kai to ekana kainourgio apo mesa

E ναι τα λεγαμε και το καλοκαιρι . . .

Τι τρεξιμο και εκεινο . . .

Μιας και εγινε ετσι τωρα φιλε και 3 χρονια να το κρατησεις δεν θα εχεις χασιμο . . .

Τα f10 m5 θα ειναι σε ακομα καλυτερες τιμες . . .

atha
02-02-12, 09:43
E ναι τα λεγαμε και το καλοκαιρι . . .

Τι τρεξιμο και εκεινο . . .

Μιας και εγινε ετσι τωρα φιλε και 3 χρονια να το κρατησεις δεν θα εχεις χασιμο . . .

Τα f10 m5 θα ειναι σε ακομα καλυτερες τιμες . . .

e kapos etsi , pantos akoma na do m5 kainourgio edo ,krisi file krisi

Christos 330
02-02-12, 09:52
e kapos etsi , pantos akoma na do m5 kainourgio edo ,krisi file krisi

Ολο και καπου θα βολταρει δεν μπορει . . .

Αν πας στα στεκια ; ; ; :whistle::whistle::whistle: !!!

atha
02-02-12, 09:59
den exei xeimerina stekia gmt, exo exei -10 xoris ixnos xioniou , edelos turbokairos

Dim135
02-02-12, 13:07
kapote eimoun 16 psi , alla meta tin anakataskeui pou anagastika na kano sto kinitira xalarosa kai tora eimai proto stadio sta 12 kai go ,

δεν κανει παντα η πιεση γρηγορο το αυτοκινητο και το ζ4 τοτε πηγαινε πολυ πιο γρηγορα απο αλλα με περισσοτερη πιεση. :original:
το δικο μου τωρα φοραει ενα ρεφλας χαλαρο απο πιεση-κανει 13psi over kai πεφτει στο 11,5- εβγαλα στο dynojet 380whp και σε δοκιμες στο δρομο οντως τσουλαει καλα

Spiros335i
02-02-12, 17:24
Όχι για να είσαι οκ... Για να ξεζουμισεις και το τελευταίο άλογο ναι!
Με τόση εμπειρία ,στα Ν54 ειδικά , ο Νίκος θα σε κατευθύνει

Σιγουρα θα με κατευθυνει ο Νικος ,προς το παρων ειμαι ενταξει με αυτα τα αλογα ,στο μελλον ισως να μπει και το stage 2 και να σταματησω εκει!

Nicholas02
02-02-12, 17:54
Εγώ πάλι είχα βάλει το ESS ts2 στο 46αρι όταν δεν αντιπροσωπεύotan στην Ελλάδα. Ήρθε από τη Νορβηγία μέσα στο κουτί του και το βάλαμε μέσα σε μια μέρα με τον μηχανικό μου στο Γκαραζ του σπιτιού μου.ΜΕτα από 135000 χλμ περίπου (207000 συνολικά) το αυτοκίνητο δουλεύει απροβληματιστα. Στα ταξίδια απολαυστικό και στα ´´παιχνιδιά´ πέραν του δέοντος . Καλή διασκέδαση λοιπόν φιλε!

mark e92
02-02-12, 18:00
Σιγουρα θα με κατευθυνει ο Νικος ,προς το παρων ειμαι ενταξει με αυτα τα αλογα ,στο μελλον ισως να μπει και το stage 2 και να σταματησω εκει!

καλοριζικο φιλε! αν θελεις την γνωμη μου πηγαινε μια βολτα απο το δυναμομετρο της Chiptronik να δεις τι εκανε ο Νικος. Γιατι εγω με ενα Reflash που μου εκαναν τα παιδια εκει εβγαλα 383 με 59 Κg ροπη και με κοστος μονο 600 ευρω και οχι 1700 του Νικ.

Spiros335i
02-02-12, 18:12
Εγώ πάλι είχα βάλει το ESS ts2 στο 46αρι όταν δεν αντιπροσωπεύotan στην Ελλάδα. Ήρθε από τη Νορβηγία μέσα στο κουτί του και το βάλαμε μέσα σε μια μέρα με τον μηχανικό μου στο Γκαραζ του σπιτιού μου.ΜΕτα από 135000 χλμ περίπου (207000 συνολικά) το αυτοκίνητο δουλεύει απροβληματιστα. Στα ταξίδια απολαυστικό και στα ´´παιχνιδιά´ πέραν του δέοντος . Καλή διασκέδαση λοιπόν φιλε!

Ευχαριστω πολυ φιλε!

Οντως το αμαξι ειναι σαν να βγηκε απο το εργοστασιο (φτου φτου) και δεν νομιζω βνα εχω κανενα προβλημα thumb

Spiros335i
02-02-12, 18:33
καλοριζικο φιλε! αν θελεις την γνωμη μου πηγαινε μια βολτα απο το δυναμομετρο της Chiptronik να δεις τι εκανε ο Νικος. Γιατι εγω με ενα Reflash που μου εκαναν τα παιδια εκει εβγαλα 383 με 59 Κg ροπη και με κοστος μονο 600 ευρω και οχι 1700 του Νικ.

Καταρχην ο καθενας κανει οτι νομιζει καλυτερο για το αμαξι του !
Δεν εχω λογο να αμφισβητω τον Νικο,οπως κανεις εσυ και δεν ξερω γιατι!
Μου εχει φερθει τελεια!

Να το χαιρεσαι το αμαξι σου ειλικρινα και να το φτασεις οσα αλογα γουσταρεις,αλλα να θυμασαι το φτηνο καμια φορα βγαινει πιο ακριβο! thumb

Υ.Γ Το 1700 δεν μπορω να καταλαβω που το βρηκες...

Φιλικα

Z4 DCT
02-02-12, 19:19
καλοριζικο φιλε! αν θελεις την γνωμη μου πηγαινε μια βολτα απο το δυναμομετρο της Chiptronik να δεις τι εκανε ο Νικος. Γιατι εγω με ενα Reflash που μου εκαναν τα παιδια εκει εβγαλα 383 με 59 Κg ροπη και με κοστος μονο 600 ευρω και οχι 1700 του Νικ.

Το ποσο χρηματων που αναφέρεις ειναι εξωπραγματικό φίλε μου....εχω και γω εσσ και σε καμια περίπτωση δε φτάνει σε τοσο μεγάλο ύψος τιμης απο τον Νικο.....thumb

Στο δεύτερο σταδιο και η εσσ δινει 390 αλογα με 50+ κιλα ροπη και 14,5 psi πιεση....

Μια χαρα νουμερα δινει το αμαξι σου...thumb

chief
02-02-12, 20:31
καλοριζικο φιλε! αν θελεις την γνωμη μου πηγαινε μια βολτα απο το δυναμομετρο της Chiptronik να δεις τι εκανε ο Νικος. Γιατι εγω με ενα Reflash που μου εκαναν τα παιδια εκει εβγαλα 383 με 59 Κg ροπη και με κοστος μονο 600 ευρω και οχι 1700 του Νικ.

Ετοιμο προγραμμα ηταν φιλε ή εγινε στο δυναμομετρο?
Το εχεις μετρησει σε αλλο δυναμομετρο ?

Karizma Z4
03-02-12, 07:51
καλοριζικο φιλε! αν θελεις την γνωμη μου πηγαινε μια βολτα απο το δυναμομετρο της Chiptronik να δεις τι εκανε ο Νικος. Γιατι εγω με ενα Reflash που μου εκαναν τα παιδια εκει εβγαλα 383 με 59 Κg ροπη και με κοστος μονο 600 ευρω και οχι 1700 του Νικ.

Σε τι δυναμομετρο έδειξε αυτα τα άλογα το αυτοκίνητο ; Είναι "κονσέρβα" το προγραμμα ή custom φτιαχτο ; Υπάρχει αυτοκίνητο φίλου που ενδιαφέρεται για δοκιμή μιας και είστε στα ίδια άλογα περίπου για να δει διάφορες μαζι σου!

Αν ενδιαφερεσαι στειλε μου pm!thumb

mark e92
03-02-12, 10:42
Καταρχην ο καθενας κανει οτι νομιζει καλυτερο για το αμαξι του !
Δεν εχω λογο να αμφισβητω τον Νικο,οπως κανεις εσυ και δεν ξερω γιατι!
Μου εχει φερθει τελεια!

Να το χαιρεσαι το αμαξι σου ειλικρινα και να το φτασεις οσα αλογα γουσταρεις,αλλα να θυμασαι το φτηνο καμια φορα βγαινει πιο ακριβο! thumb

Υ.Γ Το 1700 δεν μπορω να καταλαβω που το βρηκες...

Φιλικα

Χιλια συγνωμη. Δεν αμφισβητω κανεναν απλα καλο ειναι πριν κανεις κατι να ξερεις ποσο ηταν και ποσο εγινε . ειχα παει πριν 2 χρονια περιπου και ητιμη ηταν για δυο αυτοκινητα Χ6 και κουπε Αν ψαχτεις και Θες Fine Tunning ο μονος τοπ που στο φτιαχνει πανω στο δυναμομετρο ειναι καπου στο κορωπι οπως μου ειχε πει ενας φιλος με ενα 135 λευκο τουμπανο , ολα τα αλλα ειναι κονσερβες.

Z4 DCT
03-02-12, 10:46
Χιλια συγνωμη. μονος τοπ που στο φτιαχνει πανω στο δυναμομετρο ειναι καπου στο κορωπι οπως μου ειχε πει ενας φιλος με ενα 135 λευκο τουμπανο , ολα τα αλλα ειναι κονσερβες.

Δεν είναι ετσι τα πράγματα....μην τα ισοπεδώνουμε ολα...thumb
Υπάρχουν και αλλοι βελτιωτες που φτιάχνουν αμάξια πάνω στο δυναμόμετρο....οπως και ''κονσερβα'' προγράμματα απο καλές βελτιωτικές εταιρείες (ess), που φτιάχνουν Αξιοπιστα και safe προγράμματαthumb

mark e92
03-02-12, 10:51
Δεν είναι ετσι τα πράγματα....μην τα ισοπεδώνουμε ολα...thumb
Υπάρχουν και αλλοι βελτιωτες που φτιάχνουν αμάξια πάνω στο δυναμόμετρο....οπως και ''κονσερβα'' προγράμματα απο καλές βελτιωτικές εταιρείες (ess), που φτιάχνουν Αξιοπιστα και safe προγράμματαthumb

εχεις δικιο απλα δεν ξερουν τι ζητανε π.χ. Σπανος 2800!!!

Z4 DCT
03-02-12, 10:52
εχεις δικιο απλα δεν ξερουν τι ζητανε π.χ. Σπανος 2800!!!

Άστους αυτούς.....εκει υπάρχει και μεσιτεία.......κέρδος....όνομα. ...prestige....κλπ....

chief
03-02-12, 11:28
Χιλια συγνωμη. Δεν αμφισβητω κανεναν απλα καλο ειναι πριν κανεις κατι να ξερεις ποσο ηταν και ποσο εγινε . ειχα παει πριν 2 χρονια περιπου και ητιμη ηταν για δυο αυτοκινητα Χ6 και κουπε Αν ψαχτεις και Θες Fine Tunning ο μονος τοπ που στο φτιαχνει πανω στο δυναμομετρο ειναι καπου στο κορωπι οπως μου ειχε πει ενας φιλος με ενα 135 λευκο τουμπανο , ολα τα αλλα ειναι κονσερβες.
Δηλαδη κονσερβα προγραμμα ειναι το δικο σου και εβγαλε αυτα τα αλογα?

Προγραμμα στο δυναμομετρο φτιαχνουν παρα πολλοι.

mark e92
03-02-12, 12:13
Άστους αυτούς.....εκει υπάρχει και μεσιτεία.......κέρδος....όνομα. .. .prestige....κλπ....ο πιο λογικος ηταν ο καφουνης (active) που ηθελε 1100 πριν 2περιπου χρονια και αυτος φυσικα θα το μετραγε πριν και μετα! Αυτο μονο λεω στον Σπυρο για να ηξερε τι ειχε και τι εχει.

Spiros335i
03-02-12, 17:44
ο πιο λογικος ηταν ο καφουνης (active) που ηθελε 1100 πριν 2περιπου χρονια και αυτος φυσικα θα το μετραγε πριν και μετα! Αυτο μονο λεω στον Σπυρο για να ηξερε τι ειχε και τι εχει.

Εντελως μαμα ημουνα πριν επομενως περιπου ξερω τι ειχα ,εμενα με νοιαζει τωρα τι εχω και τι θα εχω απο δω και περα αν αποφασισω να ανεβω κι αλλο!

Επομενως οπως ειπα και σε αλλο ποστ ειναι στο προγραμμα η δυναμομετρηση!

Spiros335i
06-12-13, 13:35
Καλησπερα σε ολους!
Πηγα μια χαλαρη βολτα εχθες το βραδυ με το αυτοκινητο και παρατηρησα οτι σηκωνε πιεση μεχρι 12,5 psi και λιγο πιο κατω ενω το προγραμμα σηκωνει μεχρι 14!
Σημερα το πρωι που πηγα σε μια δουλεια ηταν ενταξει ...δεν ειχα κανενα λαμπακι
Παιζει τιποτα ? Για πειτε ρε παιδια μπας και προλαβουμε τιποτα !

Karizma Z4
06-12-13, 15:37
Καλησπερα σε ολους!
Πηγα μια χαλαρη βολτα εχθες το βραδυ με το αυτοκινητο και παρατηρησα οτι σηκωνε πιεση μεχρι 12,5 psi και λιγο πιο κατω ενω το προγραμμα σηκωνει μεχρι 14!
Σημερα το πρωι που πηγα σε μια δουλεια ηταν ενταξει ...δεν ειχα κανενα λαμπακι
Παιζει τιποτα ? Για πειτε ρε παιδια μπας και προλαβουμε τιποτα !

Αν δεν εχεις λαμπακι απο safe mode τοτε εισαι μια χαρα! thumb

Αν ειχες την παραμικρη διαρροη αερα τοτε θα σου εβγαζε ενδειξη μη ομαλης λειτουργιας! Ισως βενζινη...Τι να πω...

Εξαρταται και την ταχυτητα που πατησες και το ειδες!Να ξερεις οτι δεν σηκωνουν ολες οι ταχυτητες την ιδια πιεση για ευνοητους λογους!

Spiros335i
06-12-13, 17:27
Τι να πω μπορει μακαρι να μην ειναι κατι ! Θα ξανα δοκιμασω και θα δω !

mark e92
06-12-13, 18:35
Σου κάνει κομπιάσματα ή είδες μόνο οτι δεν σηκώνει πίεση ?

Spiros335i
06-12-13, 19:18
Σου κάνει κομπιάσματα ή είδες μόνο οτι δεν σηκώνει πίεση ?

Δεν εκανε τιποτα το αμαξι μονο την πιεση ειδα...

jtetoros
24-07-14, 23:55
Εγώ έκανα πριν 10 μέρες remap στον Μαραβελια Νικολοπουλο Ιερά οδός.
Δυναμομετρηθηκε πριν με 296 hp και 620 nm ενώ το εργοστάσιο δίνει 286 και 580 . Μετά το remap έγραψε 342 και 720 nm


Sent from my iPhone using Tapatalk

Bassakos
25-07-14, 00:20
72nm? OMG!:shok:

jtetoros
25-07-14, 00:39
Diesel my friend !!

Και όλα αυτά με μέσο όρο πόλη , εκτός πόλης 9,0 lt/100km
Sent from my iPhone using Tapatalk

Bassakos
25-07-14, 00:57
άπλα δεν έχω λόγια!
καλοτάξιδο και πάντα απροβλημάτιστο
η "κλοτσια" των 72nm πρεπει να ειναι καλη...
thumb

Spiros335i
16-02-15, 19:58
Καλησπερα!

Δυναμομετρησα το αμαξι επιτελους και τα αποτελεσματα ηταν απογοητευτηκα!

336hp και 48 κιλα ροπης στο μοτερ...
Φυσικα περιμενα πολυ καλυτερα νουμερα ,ξενερωσα λιγο αλλα δεν πειραζει..
Δεν νομιζω να φταει κατι στο αυτοκινητο ,μαλλον το προγραμμα ειναι πολυ safe

Z4 DCT
16-02-15, 20:21
Καλησπερα!

Δυναμομετρησα το αμαξι επιτελους και τα αποτελεσματα ηταν απογοητευτηκα!

336hp και 48 κιλα ροπης στο μοτερ...
Φυσικα περιμενα πολυ καλυτερα νουμερα ,ξενερωσα λιγο αλλα δεν πειραζει..
Δεν νομιζω να φταει κατι στο αυτοκινητο ,μαλλον το προγραμμα ειναι πολυ safe

Σπυρο, δες εδω.... https://www.mk5cortinaestate.co.uk/calculator4.php


295 ροδα ειναι 367 μοτερ

deepBLUE
16-02-15, 20:23
Σε τι δυναμόμετρο μέτρησες ;
Απλό η μάχα ;
Λίγα είναι 336 :shok:
Αυτό φοράς και συ Γιάννη ;

Z4 DCT
16-02-15, 20:32
Σε τι δυναμόμετρο μέτρησες ;
Απλό η μάχα ;
Λίγα είναι 336 :shok:
Αυτό φοράς και συ Γιάννη ;

Ναι thumb

atha
16-02-15, 20:32
mia xara eisai esto kai an den einai koryfaia noumera , better safe than sorry !!

Spiros335i
16-02-15, 21:31
Θεσσαλονικη μετρησα σε superflow

Γιαννη και ετσι οπως τα λες να ειναι εχουμα διαφορα με οτι λεει η ess
Δεν ξερω ρε παιδια τι να πω.....

Z4 DCT
16-02-15, 21:32
Θεσσαλονικη μετρησα σε superflow

Γιαννη και ετσι οπως τα λες να ειναι εχουμα διαφορα με οτι λεει η ess
Δεν ξερω ρε παιδια τι να πω.....

Πρεπει να μετρησεις και αλλου Σπυρο.....thumb

mark e92
16-02-15, 21:36
335 είναι πολύ λίγα, κάποιο λάθος έχει γίνει ούτε ατμό δεν παίρνει τόσα λίγα.
Ο κινητήρας έχει τρομερή δύναμη.

Spiros335i
16-02-15, 21:36
Πρεπει να μετρησεις και αλλου Σπυρο.....thumb

Θα παω και αλλου ειναι το μονο σιγουρο ,δεν νομιζω να δω διαφορα παντως!

mark e92
16-02-15, 21:37
Θα παω και αλλου ειναι το μονο σιγουρο ,δεν νομιζω να δω διαφορα παντως!

Αν μπορείς έλα Αθήνα να πάμε μαζί.
Όταν το έφτιαξες είδες διάφορα;

Spiros335i
16-02-15, 21:38
Αν μπορείς έλα Αθήνα να πάμε μαζί.

Λιγο δυσκολο ειμαι αρκετα μακρυα...
Ναι , εχει διαφορα το αμαξι αρκετη

Z4 DCT
16-02-15, 21:49
Θα παω και αλλου ειναι το μονο σιγουρο ,δεν νομιζω να δω διαφορα παντως!

Εγω πιστευω θα δεις.....δεν μπορω να καταλαβω τι δεδομενα εβαλε και σου εβγαλε 336 αλογα στροφαλο απο 295 τροχο... αλλα και παλι 295 τροχο για stage2 με αυτα που φορας, ειναι λιγα....

Το μονο που μπορει να εχει παει λαθος, ειναι να μην ανεβαζεις φουλ πιεση λογο forge, αν εχουν καποιο θεμα.......τι να πω....

Εγω δεν εχω κανει δυναμομετρηση, αλλα εχω ''ανοιξει'' με καποια πολυ καλα αμαξια, με καποια ακολουθησα καλα και με καποια αλλα ημουν ανετα μπροστα..., αποκλειεται να μπορουσα να το κανω αυτο με τα αλογα που σου εβγαλε το αμαξι.
Κατι δεν εχει παει καλα, η ειναι η δυναμομετρηση η καποιο εξαρτημα εχει bug....
Πριν ξανα πας κανε επαναφορτωση στο ess .......

mark e92
16-02-15, 21:49
Το γνωρίζω ότι είσαι μακριά αλλά μόνο έτσι θα μάθεις τι έφτιαξαν.
Δεν στο χάρισαν το πλήρωσες, πως θα βάλεις fmic και oilcooler χωρίς να ξέρεις πού βρίσκεσαι.
Γνώμη μου έτσι εντελώς φιλικά.

Z4 DCT
16-02-15, 21:54
Υπαρχει και μια αλλη πιθανοτητα......κατι που ειχα κανει εγω λαθος την πρωτη φορα....

Ειχα βαλει κατα λαθος το stage1 αντι για 2 .....για τσεκαρε το και αυτο

Spiros335i
16-02-15, 21:55
Εγω πιστευω θα δεις.....δεν μπορω να καταλαβω τι δεδομενα εβαλε και σου εβγαλε 336 αλογα στροφαλο απο 295 τροχο... αλλα και παλι 295 τροχο για stage2 με αυτα που φορας, ειναι λιγα....

Το μονο που μπορει να εχει παει λαθος, ειναι να μην ανεβαζεις φουλ πιεση λογο forge, αν εχουν καποιο θεμα.......τι να πω....

Εγω δεν εχω κανει δυναμομετρηση, αλλα εχω ''ανοιξει'' με καποια πολυ καλα αμαξια, με καποια ακολουθησα καλα και με καποια αλλα ημουν ανετα μπροστα..., αποκλειεται να μπορουσα να το κανω αυτο με τα αλογα που σου εβγαλε το αμαξι.
Κατι δεν εχει παει καλα, η ειναι η δυναμομετρηση η καποιο εξαρτημα εχει bug....
Πριν ξανα πας κανε επαναφορτωση στο ess .......

Θα κανω ελεγχο φυσικα στο αμαξι για τυχον μικρες απωλειες
Δεν εχω το μηχανακι Γιαννη ,το ειχα κανει στον Νικο με το δικο του ,ξερεις..

Z4 DCT
16-02-15, 21:57
Θα κανω ελεγχο φυσικα στο αμαξι για τυχον μικρες απωλειες
Δεν εχω το μηχανακι Γιαννη ,το ειχα κανει στον Νικο με το δικο του ,ξερεις..

Μπορει να εχει γινει κανα μπερδεμα κατα λαθος και να φορας stage1....thumb

2 λυσεις εχεις.....πρεπει να κατεβεις και να ξαναφορτωσεις, αλλιως να σου φορτωσει ο Νικος τους χαρτες στο μηχανακι σου και να σου το στειλει με κουριερ να το κανεις μονος!!!thumb

Εγω ετσι κανω....οποτε θελω βαζω stage1 και οποτε θελω 2

Για μενα 99% φορας stage1

Spiros335i
16-02-15, 22:01
Μπορει να εχει γινει κανα μπερδεμα κατα λαθος και να φορας stage1....thumb

2 λυσεις εχεις.....πρεπει να κατεβεις και να ξαναφορτωσεις, αλλιως να σου φορτωσει ο Νικος τους χαρτες στο μηχανακι σου και να σου το στειλει με κουριερ να το κανεις μονος!!!thumb

Εγω ετσι κανω....οποτε θελω βαζω stage1 και οποτε θελω 2

14 psi ομως σε stage 1 δεν νομιζω ,θα εβλεπα λιγοτερη πιεση στο μπαρομετρο
Ετσι δεν ειναι?

Spiros335i
16-02-15, 22:02
Το γνωρίζω ότι είσαι μακριά αλλά μόνο έτσι θα μάθεις τι έφτιαξαν.
Δεν στο χάρισαν το πλήρωσες, πως θα βάλεις fmic και oilcooler χωρίς να ξέρεις πού βρίσκεσαι.
Γνώμη μου έτσι εντελώς φιλικά.

Εχω ic και πολλα αλλα!

Z4 DCT
16-02-15, 22:02
14 psi ομως σε stage 1 δεν νομιζω ,θα εβλεπα λιγοτερη πιεση στο μπαρομετρο
Ετσι δεν ειναι?

Να, θα επρεπε να λεει 11..... αλλα και παλι, δες το....thumb

mark e92
16-02-15, 22:04
Εχω ic και πολλα αλλα!

Έχεις;;;;
Οπότε πρέπει να είσαι κοντά στα 400 με 60-65 ροπή
Ε τότε κάτι πήγε στραβά.

Spiros335i
16-02-15, 22:05
Έχεις;;;;
Οπότε πρέπει να είσαι κοντά στα 400 με 60-65 ροπή

Στα χαρτια ναι αλλα στην πραξη δεν ειμαι δυστυχως!

Z4 DCT
16-02-15, 22:06
Δημητρη αν εννοείς σε δύναμη ...η εσσ λεει 355 αλογα και 48κιλα ροπή,,,,
Στον δρομο τα δείχνει ολα και με το παραπάνω.....

Εδω ειναι ενα πατημα που ειχα κανει με το 1Μ του Νικου, το οποιο ειναι με προγραμμα περιπου στα 390ps.....δεν ειναι και πολυ καλη ληψη...αλλα θα τον δεις να ξεκολαει στα δεξια ...αλλα οχι με ανεση,,,,μια χαρα παει το πρωτο σταδιο.....
Σε πάτημα πυ εχω κάνει με cupra (2φορες) που μου δήλωσε 300ps τροχο....ξεκολλούσα πολυ άνετα και εκανα συνεχώς διαφορά..

https://www.youtube.com/watch?v=sMOxFyHK7WU&feature=player_embedded#!


Εγω στο πρώτο στάδιο ειμαι στα 11,5psi.....


Να, θα επρεπε να λεει 11..... αλλα και παλι, δες το....thumb



με stage 1....thumb

Spiros335i
16-02-15, 22:12
Αν εχεις δικιο Γιαννη τοτε το stage 2 πρεπει να πηγαινει σφαιρα!
Θα μιλησω και με τον Νικο να δω τι θα μου πει

Harisp
16-02-15, 22:13
Τα 14 psi τα κρατάει στο μπαρόμετρο από τις 4000 στροφές και μετά ή έχεις αστάθεια πίεσης;
Bασικά έπρεπε να περάσεις και το μαμά αρχείο ώστε να κάνεις ένα πάτημα να δεις πόσα βγάζεις μαμά.
Για να σιγουρευτείς ότι μετράει σωστά το δυναμόμετρο δηλαδή...

Panos 316T
16-02-15, 22:15
Οι καμπυλες στην δυναμομετρηση πως είναι; αν θέλεις ποσταρε τες

Spiros335i
16-02-15, 22:19
Τα 14 psi τα κρατάει στο μπαρόμετρο από τις 4000 στροφές και μετά ή έχεις αστάθεια πίεσης;

14 βλεπω μεχρι της 4500 στροφες περιπου και μετα πεφτει σταδιακα μεχρι τον κοφτη 10,5 με 11

deepBLUE
16-02-15, 22:24
Συγνώμη αλλά κάτι δε καταλαβαίνω σωστά .
Στο αρχικό σου πόστ λες πως έβαλες stage1 λάθος εχω καταλάβει ;

Spiros335i
16-02-15, 22:28
Συγνώμη αλλά κάτι δε καταλαβαίνω σωστά .
Στο αρχικό σου πόστ λες πως έβαλες stage1 λάθος εχω καταλάβει ;

Μετα εβαλα stage 2 με διαφορα αλλα παρακατω το γραφει thumb

Harisp
16-02-15, 22:33
Z4dct στο πάτημα με το 1Μ πάντως, να ξέρεις ότι αν δεν είχες το σασμάν αυτό θα είχες φάει 2 αυτοκίνητα ακόμα ΣΙΓΟΥΡΑ...

Spiros335i
16-02-15, 22:47
28938

Panos 316T
16-02-15, 23:51
Μια χαρά μου φαίνονται ,

Ρωτησες στο δυναμομετρο αν έχει μετρήσει άλλο 335αρι για εχεις ενα υποτυπώδες μέτρο σύγκρισης;

Spiros335i
17-02-15, 00:07
Μια χαρά μου φαίνονται ,

Ρωτησες στο δυναμομετρο αν έχει μετρήσει άλλο 335αρι για εχεις ενα υποτυπώδες μέτρο σύγκρισης;

Ναι ειχε ενα στα 360 στροφαλο, μεχρι ανα σημειο ηταν ιδιες οι καμπυλες

Για 390 που δινει η ess παντως ειμαστε πολυ μακρυα!

Z4 DCT
17-02-15, 06:37
Στο σstage1 δινει σταθερή 11,5.... Οποτε μήπως εχει κανα over boost στα 14, και μετα παει στα κανονικά; Μπορει να εχω λάθος....
Απλα εύχομαι να έχεις ξανα βάλει κατα λάθος stage 1

Z4 DCT
17-02-15, 07:46
Z4dct στο πάτημα με το 1Μ πάντως, να ξέρεις ότι αν δεν είχες το σασμάν αυτό θα είχες φάει 2 αυτοκίνητα ακόμα ΣΙΓΟΥΡΑ...

Εννοητε, το M ηταν stage 2 procede με full de cat acrapovic....μια χαρα τα πήγα.... Ηταν και ανηφόρα.:original:

Spiros335i
17-02-15, 09:00
Στο σstage1 δινει σταθερή 11,5.... Οποτε μήπως εχει κανα over boost στα 14, και μετα παει στα κανονικά; Μπορει να εχω λάθος....
Απλα εύχομαι να έχεις ξανα βάλει κατα λάθος stage 1

Καλημερα!

Το ευχομαι και εγω αλλα δεν νομιζω ο Νικος να εχει κανει τετοιο λαθος
Θα μιλησω σημερα μαζι του να δω τι θα μου πει

Z4 DCT
17-02-15, 09:51
Ο Νικος δεν μπορει να ξερει μετα απο τόσο καιρο τι έβαλε.....
Μονο αν το ξαναβάλεις θα εισαι σίγουρος....

mark e92
18-02-15, 09:48
Επειδή Αθήνα είναι μακριά δεν πας μέχρι Θεσσαλονίκη στον γκουρού Ταξοπουλο να το κοιτάξει και να στο κάνει τζιτζι.

mark e92
18-02-15, 09:48
Ο Νικος δεν μπορει να ξερει μετα απο τόσο καιρο τι έβαλε.....
Μονο αν το ξαναβάλεις θα εισαι σίγουρος....

Γιατί δεν κρατάει αρχείο;

Z4 DCT
18-02-15, 09:53
Γιατί δεν κρατάει αρχείο;

Πως να κρατήσει αρχείο για το τι προγραμμα πέρασε μεσα.....;
Απλα τα εχει στον σκληρό....
Γι αυτο εγω εχω το μηχανάκι σπίτι.... κάποια στιγμή που δεν θυμόμουν τι φορούσα.... Το ξαναπέρασα...:hystericalbs1:

mark e92
18-02-15, 09:55
Ο Σπύρος δεν έχει τέτοιο μηχάνημα;

Z4 DCT
18-02-15, 09:57
Ο Σπύρος δεν έχει τέτοιο μηχάνημα;

Μαλλον το εχει αφήσει στο Νικο....

Spiros335i
18-02-15, 10:11
Ο Σπύρος δεν έχει τέτοιο μηχάνημα;

Δεν εχω καθολου το μηχανημα .....
Εχει ο Νικος ενα δικο του που περναι ess σε οποιον θελει οπως εγω καλη ωρα!
Τον πηρα τηλ εχθες αλλα λειπει στο εξωτερικο ,αυριο το πρωι θα ειναι εδω

Ο Ταξοπουλος τι λεει;;

mark e92
18-02-15, 10:20
Ο Ταξοπουλος είναι ΤΟΠ μια ερώτηση δεν είναι κακό...
Από Αθήνα εκεί πάνε, στα δύσκολα φαίνεται ο μάστορας.

Spiros335i
18-02-15, 10:23
Ο Ταξοπουλος είναι ΤΟΠ μια ερώτηση δεν είναι κακό...

Εχεις προσωπικη εμπειρια?Δεν τον ξερω καθολου

turbodog
18-02-15, 11:18
Και πως μπορει ο Ταξοπουλος (η ο καθε ταξοπουλος, δεν αναφερομαι στον συγκεκριμενο ουτε τον ξερω προσωπικα) να δει και να μας πει αν ο ESS dealer, εχει περασει το Α η Β προγραμμα και εν πασει περιπτωσει πως θα καταλαβει αν κατι τρεχει με το προγραμμα? Θα το δει με τηλεδιαγνωση?

Δεν γνωριζουμε αν το αμαξι σηκωνε την πιεση του Stg 2 απο την αρχη καθως δεν υπαρχει δυναμομετρηση/διαγραμμα πιεσης/τιμες λ πριν/μετα την τοποθετηση προγραμματος.

Ας ξεκινησει λοιπον με το αν το προγραμμα λειτουργει/δουλευει/εχει φορτωθει στην ECU οπως πρεπει, και μετα, αν ειναι ενταξει απο εκει, να ψαχτει στο hardware και οχι αναποδα.
Αναλογα ποιο ειναι το προβλημα σε σχεση με τις requested τιμες απο το προγραμμα θα χρειαστει ψαξιμο σε wastegates αν πχ δεν κραταει πιεση ψηλα , σε HPFP/injectors (το αυτοκινητο πχ μπορει να κλεινει πεταλουδα και να κοβει πιεση αν ειναι ψηλα πολυ φτωχο).

Δεν υπαρχει γκουρου προγραμματιστης/βελτιωτης που να γνωριζει ολα τα αυτοκινητα. Αυτα ειναι ονειρα ελληνικης θερινης νυχτος.
Υπαρχουν ομως μερικοι καλοι προγραμματιστες που ειδικευονται σε συγκεκριμενο τυπο ECU π.χ. Bosch MED x.x ανεξαρτητως σε τι αυτοκινητο ειναι οπως και μηχανικοι που γνωριζουν καλα συγκεκριμενο τυπο κινητηρα και μπορουν να βρουν σχετικα ευκολα καποιο προβλημα στο hardware του αυτοκινητου.

mark e92
18-02-15, 11:30
Και πως μπορει ο Ταξοπουλος (η ο καθε ταξοπουλος, δεν αναφερομαι στον συγκεκριμενο ουτε τον ξερω προσωπικα) να δει και να μας πει αν ο ESS dealer, εχει περασει το Α η Β προγραμμα και εν πασει περιπτωσει πως θα καταλαβει αν κατι τρεχει με το προγραμμα? Θα το δει με τηλεδιαγνωση?

Δεν γνωριζουμε αν το αμαξι σηκωνε την πιεση του Stg 2 απο την αρχη καθως δεν υπαρχει δυναμομετρηση/διαγραμμα πιεσης/τιμες λ πριν/μετα την τοποθετηση προγραμματος.

Ας ξεκινησει λοιπον με το αν το προγραμμα λειτουργει/δουλευει/εχει φορτωθει στην ECU οπως πρεπει, και μετα, αν ειναι ενταξει απο εκει, να ψαχτει στο hardware και οχι αναποδα.
Αναλογα ποιο ειναι το προβλημα σε σχεση με τις requested τιμες απο το προγραμμα θα χρειαστει ψαξιμο σε wastegates αν πχ δεν κραταει πιεση ψηλα , σε HPFP/injectors (το αυτοκινητο πχ μπορει να κλεινει πεταλουδα και να κοβει πιεση αν ειναι ψηλα πολυ φτωχο).

Δεν υπαρχει γκουρου προγραμματιστης/βελτιωτης που να γνωριζει ολα τα αυτοκινητα. Αυτα ειναι ονειρα ελληνικης θερινης νυχτος.
Υπαρχουν ομως μερικοι καλοι προγραμματιστες που ειδικευονται σε συγκεκριμενο τυπο ECU π.χ. Bosch MED x.x ανεξαρτητως σε τι αυτοκινητο ειναι οπως και μηχανικοι που γνωριζουν καλα συγκεκριμενο τυπο κινητηρα και μπορουν να βρουν σχετικα ευκολα καποιο προβλημα στο hardware του αυτοκινητου.

Σωστά αυτά που λες, τι προτείνεις πως να βρει λύση στο πρόβλημα του;
Έχεις κάποιον να προτείνεις; δεν μένει Αθήνα προς Θεσσαλονίκη πιστεύω τον βολεύει.

turbodog
18-02-15, 11:36
Σωστά αυτά που λες, τι προτείνεις πως να βρει λύση στο πρόβλημα του;
Έχεις κάποιον να προτείνεις; δεν μένει Αθήνα προς Θεσσαλονίκη πιστεύω τον βολεύει.

Να επαληθευσει πρωτα με τον Νικο ESS οτι ολα ειναι οκ με το προγραμμα και μετα καποιον στην Θεσσαλονικη που να ασχολειται με BMW. Ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν και στην Θεσσαλονικη καλοι μαστορες που ασχολουνται αποκλειστικα με BMW.

Spiros335i
18-02-15, 11:38
Πολυ σωστα ολα αυτα που λεει ο turbodog
Αποκλειεται να δουλευει ετσι το προγραμμα και μην υπαρχει θεμα καπου αλλου;; Τι λετε;

mark e92
18-02-15, 11:40
Ήταν σωστό και χάλασε αργότερα ή έτσι ήταν πάντα;

Spiros335i
18-02-15, 11:43
Ήταν σωστό και χάλασε αργότερα ή έτσι ήταν πάντα;

Παντα ετσι ηταν!

mark e92
18-02-15, 11:46
Ε τότε τι να έπαθε;

Spiros335i
18-02-15, 12:01
Ε τότε τι να έπαθε;

Απο τοτε που εβαλα stage 2 και περιφερειακα δεν ειχα ποτε θεμα ουτε τωρα εχω απλα τωρα το μετρησα
Μηπως το stage 2 φτανει μεχρι εκει και η ess μας λεει αλλα;; Αυτο δεν μπορω να καταλαβω

mark e92
18-02-15, 12:32
Απο τοτε που εβαλα stage 2 και περιφερειακα δεν ειχα ποτε θεμα ουτε τωρα εχω απλα τωρα το μετρησα
Μηπως το stage 2 φτανει μεχρι εκει και η ess μας λεει αλλα;; Αυτο δεν μπορω να καταλαβω
Μήπως δεν έχει μετρηθεί σωστά και τζάμπα αγχώνεσαι;;;

Spiros335i
18-02-15, 12:36
Δηλαδη;; Που να εγινε λαθος;;

mark e92
18-02-15, 14:00
Δηλαδη;; Που να εγινε λαθος;;

Τα αυτόματα είναι λίγο περίεργα στην μέτρηση (έτσι μου είχαν πει δεν ξέρω).

steliosm46
18-02-15, 18:49
Απο οτι βλεπω το dyno ειναι στον papa.

τι σου ειπε αυτος για ολα αυτα?

Spiros335i
18-02-15, 19:24
Απο οτι βλεπω το dyno ειναι στον papa.

τι σου ειπε αυτος για ολα αυτα?

Οτι το αμαξι δεν φαινεται να εχει κατι και μαλλον το προγραμμα δουλευει ετσι
Αυτο!

Z4 DCT
18-02-15, 19:30
Οτι το αμαξι δεν φαινεται να εχει κατι και μαλλον το προγραμμα δουλευει ετσι
Αυτο!

Θα εχεις stage1 και θα με κερασεις μπουγατσουλα:original::original:

Spiros335i
18-02-15, 19:34
Θα εχεις stage1 και θα με κερασεις μπουγατσουλα:original::original:

Μακαρι να ειναι αυτο και θα σε κερασω οτι θελεις!
Εχουμε ποικιλια εδω πανω στις μπουγατσες! Ξερεις ... :thumbsup: :th_Laie_67-1:

mark e92
18-02-15, 20:22
Οτι το αμαξι δεν φαινεται να εχει κατι και μαλλον το προγραμμα δουλευει ετσι
Αυτο!

Δηλ stage 1 310 ??? stage 2 με ένα σκασμό πράγματα 335???

Spiros335i
19-02-15, 18:59
Καλησπερα!

Μολις μιλησα με τον Νικο και μου ειπε οτι μπορει να ειναι
1) απο τις σκαστρες
2) απο τα σωληνακια υποπιεσης τα οποια μπαινουν στο προγραμμα για αλλαγη

Επισης μου ειπε να μετρησω με v-box για πιο σωστα αποτελεσματα και οτι οι δυναμομετρησεις ειναι λιγο μυστηριες...

mark e92
19-02-15, 19:12
Αφού ήταν πάντα έτσι όπως λες... Τι σκαστρες και σωληνάκια.

ghost-rider
19-02-15, 19:23
Αφού ήταν πάντα έτσι όπως λες... Τι σκαστρες και σωληνάκια.

Άμα έχει μια ψιλοδιαρροή δεν το παίρνεις χαμπάρι στην οδήγηση.
Σε απόλυτα νούμερα όμως έχει τρελή διαφορά.
Μόνο με μπαρόμετρο πίεσης υπερπλήρωσης είσαι πάντα σίγουρος.

Οι απώλειες από το κύκλωμα υποπιέσεων(που γίνεται και υπερπιέσεων και έχει ανεπίστροφες κλπ κλπ) είναι πάρα πολύ κλασσική περίπτωση απώλειας δύναμης στα τουρμπάτα.

mark e92
19-02-15, 19:25
Άμα έχει μια ψιλοδιαρροή δεν το παίρνεις χαμπάρι στην οδήγηση.
Σε απόλυτα νούμερα όμως έχει τρελή διαφορά.
Μόνο με μπαρόμετρο πίεσης υπερπλήρωσης είσαι πάντα σίγουρος.

Οι απώλειες από το κύκλωμα υποπιέσεων(που γίνεται και υπερπιέσεων και έχει ανεπίστροφες κλπ κλπ) είναι πάρα πολύ κλασσική περίπτωση απώλειας δύναμης στα τουρμπάτα.

Δεν είναι δυνατόν να μην το καταλάβεις
Μιλάμε για 50 άλογα κάτω...

Harisp
19-02-15, 20:21
Καλησπερα!

Μολις μιλησα με τον Νικο και μου ειπε οτι μπορει να ειναι
1) απο τις σκαστρες
2) απο τα σωληνακια υποπιεσης τα οποια μπαινουν στο προγραμμα για αλλαγη

Επισης μου ειπε να μετρησω με v-box για πιο σωστα αποτελεσματα και οτι οι δυναμομετρησεις ειναι λιγο μυστηριες...

Μπορείς απλά να πατήσεις με κάποιο άλλο αμάξια το οποίο θα είναι κοντά στα ονομαστικά σου άλογα, για να δεις τι συμβαίνει.

Z4 DCT
19-02-15, 20:27
Καλησπερα!

Μολις μιλησα με τον Νικο και μου ειπε οτι μπορει να ειναι
1) απο τις σκαστρες
2) απο τα σωληνακια υποπιεσης τα οποια μπαινουν στο προγραμμα για αλλαγη

Επισης μου ειπε να μετρησω με v-box για πιο σωστα αποτελεσματα και οτι οι δυναμομετρησεις ειναι λιγο μυστηριες...

Στο ειπα και αυτο....δες ταthumb

mark e92
19-02-15, 20:29
Πήγαινε μία βόλτα από τον καζακο να κοιτάξει σωληνάκια και σκαστρες.

Spiros335i
19-02-15, 21:34
Νομιζω για αρχη πρεπει να γινει αυτο που λεει ο Harisp και αναλογως το αποτελεσμα να ψαξω να βρω τι φταιει!

Κανενας διαθεσιμος απο θεσσαλονικη;; :rally: :original:

steliosm46
20-02-15, 00:33
Σπύρο σωστά καλα ειναι να κανεις καμια δοκιμη ετσι να δεις τυχον διαφορες.

Εσυ πως το νιωθεις το αυτοκινητο σε σχεση με μαμα. Αντικειμενικά σου αρέσει ειναι αυτο που περιμενες?

Πριν κανεις το dyno ελεγες οτι το αυτοκινητο βγαζει τοσα αλογα?

Spiros335i
20-02-15, 09:05
Σπύρο σωστά καλα ειναι να κανεις καμια δοκιμη ετσι να δεις τυχον διαφορες.

Εσυ πως το νιωθεις το αυτοκινητο σε σχεση με μαμα. Αντικειμενικά σου αρέσει ειναι αυτο που περιμενες?

Πριν κανεις το dyno ελεγες οτι το αυτοκινητο βγαζει τοσα αλογα?

Καλημερα!

Εχει διαφορα σε σχεση με μαμα και ναι ελεγα οτι καπου εκει ειναι τα αλογα
Αλλα δεν ειναι τελικα!

Panos 316T
20-02-15, 16:52
Αν υπηρχε προβλημα με καποιο εξαρτημα οι καμπυλες θα ηταν και κατσαρες και μη γραμμικες ανα ευρος στροφων.

Πρεπει να δεις τα psi στο ευρος στροφων και μηπως να ξαναφορτωσεις το προγραμμα που λεει ο Γιαννης.

Spiros335i
20-02-15, 21:39
Αν υπηρχε προβλημα με καποιο εξαρτημα οι καμπυλες θα ηταν και κατσαρες και μη γραμμικες ανα ευρος στροφων.

Πρεπει να δεις τα psi στο ευρος στροφων και μηπως να ξαναφορτωσεις το προγραμμα που λεει ο Γιαννης.

Ειναι λιγο δυσκολο να ξαναφορτωσω το προγραμμα αν και θα το ηθελα γιατι ειμαι μακρυα και δεν μπορω να παω αυτην την περιοδο...

Θα στειλω ενα mail στην ess να μου πουν λεπτομερειες για το προγραμμα μηπως και βγει καποια ακρη

Z4 DCT
20-02-15, 22:22
Ειναι λιγο δυσκολο να ξαναφορτωσω το προγραμμα αν και θα το ηθελα γιατι ειμαι μακρυα και δεν μπορω να παω αυτην την περιοδο...

Θα στειλω ενα mail στην ess να μου πουν λεπτομερειες για το προγραμμα μηπως και βγει καποια ακρη

Εδώ Σπυρο...

software@esstuning.com

asbjorn@esstuning.com

Ο Asbjorn ειναι πολυ οκthumb

Spiros335i
20-02-15, 22:28
Εδώ Σπυρο...

software@esstuning.com

asbjorn@esstuning.com

Ο Asbjorn ειναι πολυ οκthumb

Μολις εστειλα στον roman ,του ειχα ξαναστειλει παλιοτερα και μου ειχε απαντησει κανονικα και ηταν σαφεστατος!

Αναμενουμε απαντηση!

Γιωτης 335i
20-02-15, 23:23
Αλαξες σχαστρες ?

Spiros335i
20-02-15, 23:40
Αλαξες σχαστρες ?

Ναι ,εβαλα τις forge

Z4 DCT
21-02-15, 06:41
Μολις εστειλα στον roman ,του ειχα ξαναστειλει παλιοτερα και μου ειχε απαντησει κανονικα και ηταν σαφεστατος!

Αναμενουμε απαντηση!

Ναι, και μ αυτόν εχω μιλησει:thumbsup:

Ξέρεις ανυπομονώ γιατι εχω μια μπουγάτσα ταγμένη...:original:

Spiros335i
21-02-15, 18:58
Απαντησε ο Roman απο την ess οτι δεν αναγνωριζουν δυναμομετρηση απο αλλο δυναμομετρο εκτος απο dynojet!!! Γιατι αραγε;;;
Τον ρωτησα να μου λεπτομερειες για το πως δουλευει το προγραμμα και μου ειπε να ρωτησω τον Asbjorn ...
Αναμενω απαντηση και απο αυτον !

Z4 DCT
21-02-15, 19:23
Απαντησε ο Roman απο την ess οτι δεν αναγνωριζουν δυναμομετρηση απο αλλο δυναμομετρο εκτος απο dynojet!!! Γιατι αραγε;;;
Τον ρωτησα να μου λεπτομερειες για το πως δουλευει το προγραμμα και μου ειπε να ρωτησω τον Asbjorn ...
Αναμενω απαντηση και απο αυτον !

Δεν θα πάρεις "κανονική" απάντηση μεσα απο την ess...

Δες τα περιφερειακά σου οτι ειναι ολα οκ.... και μετα ξανάβαλε το προγραμμα και μέτρησε και αλλού....thumb

Μην αναλώνεσαι σε συζητήσεις με πολυ κόσμο... Θα "χαθείς".... thumb

Spiros335i
21-02-15, 20:32
Δεν θα πάρεις "κανονική" απάντηση μεσα απο την ess...

Δες τα περιφερειακά σου οτι ειναι ολα οκ.... και μετα ξανάβαλε το προγραμμα και μέτρησε και αλλού....thumb

Μην αναλώνεσαι σε συζητήσεις με πολυ κόσμο... Θα "χαθείς".... thumb

Ηθελα απλα να δω τι θα μου πουν! Τους εχω ρωτησει 3 φορες λεπτομερειες για το πως δουλευει το προγραμμα και δεν μου απαντουν και αναρωτιεμαι γιατι...
Περιμενω απαντηση και ξεκιναω ελεγχο το αμαξι και βλεπουμε...

Z4 DCT
21-02-15, 20:35
Ηθελα απλα να δω τι θα μου πουν! Τους εχω ρωτησει 3 φορες λεπτομερειες για το πως δουλευει το προγραμμα και δεν μου απαντουν και αναρωτιεμαι γιατι...
Περιμενω απαντηση και ξεκιναω ελεγχο το αμαξι και βλεπουμε...

Επαγγελματικα μυστικά.... Δεν θα σου πουν

Κανε αυτα που είπαμε και μετα βλέπουμε....

jannisa
22-02-15, 17:17
Δεν παρακολούθησα όλη τη συζήτηση αλλά με δεδομένο ότι τα μαμά n54 βγάζουν 275-280 άλογα τροχό (μου διαφεύγει σε τι είδους δυναμόμετρο, νομίζω mustang) και το stg 2 της ess δίνει 85 άλογα είναι πολύ πιθανόν να είσαι οκ.

Μέτρα και την πίεση που φτάνει στις σκάστρες και αν χτυπάς 14psi νομίζω δεν έχεις λόγο να ανησυχείς.

Spiros335i
22-02-15, 21:59
Δεν παρακολούθησα όλη τη συζήτηση αλλά με δεδομένο ότι τα μαμά n54 βγάζουν 275-280 άλογα τροχό (μου διαφεύγει σε τι είδους δυναμόμετρο, νομίζω mustang) και το stg 2 της ess δίνει 85 άλογα είναι πολύ πιθανόν να είσαι οκ.

Μέτρα και την πίεση που φτάνει στις σκάστρες και αν χτυπάς 14psi νομίζω δεν έχεις λόγο να ανησυχείς.

Εγω ειμαι 295 τροχο και 336 στροφαλο... 390 λεει η ess
Καθολου ενταξει δεν ειμαι!

jannisa
23-02-15, 15:44
Όντως. Νόμιζα είσαι 360.

mark e92
23-02-15, 19:19
Περιμένεις να σου πουν τι απο την ESS ???

Spiros335i
23-02-15, 19:34
Ρε φιλε μια κονσερβα προγραμμα εβαλα και το μονο που ξερω ειναι οτι σηκωνει μεχρι 14 psi...
Του εδωσα και το vin μου να κοιταξει και περιμενω απαντηση
Μπορει να μου πει ξαναπερνα το stage 2... Ξερω γω ,τι να πω..

Z4 DCT
23-02-15, 19:36
Μπορει να μου πει ξαναπερνα το stage 2... Ξερω γω ,τι να πω..

Αντε και να δουμεεεεεεε

Ξαναπερασε το και μετρα το και αλλου.... thumb

Spiros335i
23-02-15, 19:47
Αντε και να δουμεεεεεεε

Ξαναπερασε το και μετρα το και αλλου.... thumb

Αμα μπορεσω θα κατέβω Αθηνα να το ξαναφορτωσει ο Νικος
Αλλα για μιση ωρα δουλεια να ερθω μεχρι εκει ...δε λεει...

merbeind
23-02-15, 20:58
Σε αυτήν την αγγελία πάντως https://www.car.gr/classifieds/cars/view/5755271/ αναφέρει ότι με μαμά σκαστρες πάει πολύ καλύτερα.

Spiros335i
23-02-15, 21:11
Σε αυτήν την αγγελία πάντως https://www.car.gr/classifieds/cars/view/5755271/ αναφέρει ότι με μαμά σκαστρες πάει πολύ καλύτερα.

Μπορει να ειναι ετσι οπως τα λεει ,αλλα δικαιολογηται τετοια διαφορα σε hp μονο απο τις σκαστρες?

Spiros335i
24-02-15, 10:38
Καλημερα!
Απαντησε και ο αλλος ...

Superflow can not be used for any type of comparison testing as they read all over the place. Find a DynoJet which is comparable all over the world. You should make 335-360whp depending on hardware on car and fuel used when all is correct. Stock car is 265-275whp. Locate a dyno on www.dyonjet.com

Normally you will see 14.5PSI peak on the stage 2 file, it is possible that you run the Stage 1 file which is 12.5PSI.


I could not find any E-Flash record on your VIN, do you have the older DirectFlash unit? If so, email me the original file again.

Regards,

Asbjorn Bohn
ESS Performance Products USA Inc.
E-Mail : asbjorn@esstuning.com
Web : https://www.esstuning.com
Tel : (480)525-9160

mark e92
24-02-15, 17:26
Σε αυτήν την αγγελία πάντως https://www.car.gr/classifieds/cars/view/5755271/ αναφέρει ότι με μαμά σκαστρες πάει πολύ καλύτερα.

Οι σκαστρες δεν είναι για να πάρεις άλογα...
Πιο safe δουλεύει με τις μαμά.

mark e92
24-02-15, 17:28
Καλημερα!
Απαντησε και ο αλλος ...



I could not find any E-Flash record on your VIN,

Τι θέλει να πει ο ποιητής;;;;

Z4 DCT
24-02-15, 17:32
Τι θέλει να πει ο ποιητής;;;;

Δεν ειναι κατι αυτο.....και σε μενα τα ιδια ειχε πει, και μολις του εστειλα date το βρηκε, αλλα και μενα μου ζητησε να του στειλω πισω το προγραμμα οταν του ειχα πει οτι ξεχασε να βγαλει τον περιοριστη τελικης...

Spiros335i
24-02-15, 17:50
Δεν ειναι κατι αυτο.....και σε μενα τα ιδια ειχε πει, και μολις του εστειλα date το βρηκε, αλλα και μενα μου ζητησε να του στειλω πισω το προγραμμα οταν του ειχα πει οτι ξεχασε να βγαλει τον περιοριστη τελικης...

Τι ακριβως του εστειλες Γιαννη; Το stage 2 ή τον φακελο οταν ηταν stock??

Z4 DCT
24-02-15, 19:52
Τι ακριβως του εστειλες Γιαννη; Το stage 2 ή τον φακελο οταν ηταν stock??

ημερομηνια αποστολης απο αυτον...για να βρει την αποστολη....εχει εκατονταες αποστολες και χανει την μπαλα μαλλον....:whistle:

Αλλιως στειλε του πισω το stage 2 με mail και θα το τσεκαρει και θα στο ξανα στειλει....

Spiros335i
24-02-15, 20:12
ημερομηνια αποστολης απο αυτον...για να βρει την αποστολη....εχει εκατονταες αποστολες και χανει την μπαλα μαλλον....:whistle:

Αλλιως στειλε του πισω το stage 2 με mail και θα το τσεκαρει και θα στο ξανα στειλει....

Οκ! :thanks:

steliosm46
24-02-15, 21:35
Θελει να σου πει οτι να πας σε DynoJet δυναμομετρο να μετρησεις.

καλα ειναι πριν κανεις οτιδηποτε να κανεις ακομη μια δυναμομετρηση σε DynoJet αν βρεις για να εχεις και μια εικονα απο εκει.

Dyno με Dyno τελικα υπαρχουν διαφορες και δεν μπορει να βγαλει ακρη κανεις πιστευω το πως ειναι σεταρισμενο το καθενα.

Ξερεις η κλασικη συζητηση αυτο ειναι "αυστηρο" δυναμομετρο κλπ.

το τι ειναι αυστηρο και τι οχι δεν μπορει να το προσδιορισει κανεις πιστευω εκτος απο αυτους που εχουν τα Dyno που και αυτοι πολλες φορες δεν μπορουν λογω ελλειψης γνωσεων πανω στο μηχανημα και το σεταρισμα του.

Αυτοι παντως οι βελτιωτες οπως η ess η evolve εχουν μια εικονα για το πως μετραει το καθε dyno γιατι ειναι η δουλεια τους.

Γνωμη μου ειναι να κανεις και αλλου ενα dyno μονο και μονο για να εχεις μια εικονα. αλλα να ειναι περιπου ιδιες οι συνθηκες οσο μπορεις, θερμοκρασια περιβαλοντος κλπ. οσο γινεται δηλαδη.

Επισης καλα ειναι να κανεις και κανενα πατηματακι με κανενα εργοστασιακο 335 η κατι παρομοιο το οποιο να ειναι πανω κατω στην υποδυναμη σου. για να δεις διαφορες

Αυτα. απο εκει και περα αν δεις οτι κατι ειναι λαθος στο reflass η φορας stage 1 απο λαθος το βλεπεις στην πορεια και το διορθωνεις.

Spiros335i
25-02-15, 11:33
Υπαρχει Dynojet στην θεσσαλονικη ;
Γνωριζει κανεις ;

Spiros335i
11-04-15, 20:34
Καλησπερα παιδια!

Ενημερωνω για το θεμα που ειχα με το αυτοκινητο

Καταρχην αλλαξα τις σκαστρες forge με τις μαμα και μπορω οτι ειχε μικρη διαφορα προς το καλυτερο και τις αφησα!

Αλλαξα σωληνακια υποπιεσης για να ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει θεμα και απο αυτα! Αφου βγηκαν και τα κοιταξα ,φαινοντουσαν ενταξει αλλα τα αλλαξα για σιγουρια! Καμια διαφορα σε αυτην την περιπτωση!

Και τελος ειχα παραγγειλει απο ESS ( απο τον Νικο m3est) το καινουριο καλωδιο
E-flash για να ξανα περασω το stage 2
Στην αρχη η ESS σου εδινε το direct flash unit για να φορτωνεις το προγραμμα
Πλεον στελνει αυτο το καλωδιο το οποιο απο την obd πηγαινει στο laptop και με ενα προγραμματακι για το laptop φορτωνει το προγραμμα !
Για να γινει σωστη δουλεια ομως επρεπε να επαναφερω το αυτοκινητο σε stock μορφη! Ετσι και εγινε ! Πηγα στην bmw και εγινε ολικο update σε περιπου ενα 3ωρο!
Διαβασα την ecu με το καινουριο καλωδιο και 24 ωρες ειχα το stage 2 μεσω email
Το φορτωσα και το χαμογελο ηρθε ξανα στα χειλη μου!
Ποτε δεν ηταν ετσι ! Και στα ψηλα που δεν κρατουσε πιεση τωρα πηγαινει σφαιρα!!!

Spiros335i
11-04-15, 20:36
30043


Αυτο ειναι το το E-flash που στελνει πλεον η ESS
Και το usb που περιεχει το προγραμμα για το laptop

steliosm46
11-04-15, 20:45
Αντε ωραια καλοδουλευτο λοιπον.thumb

αρα μαλλον ειχε θέμα με το προγραμμα που φορουσες.

καντο ενα dyno τωρα να δεις τι γινεται

Spiros335i
11-04-15, 20:52
Αντε ωραια καλοδουλευτο λοιπον.thumb

αρα μαλλον ειχε θέμα με το προγραμμα που φορουσες.

καντο ενα dyno τωρα να δεις τι γινεται

:thanks:

Κανονικα πρεπει να παω στον ιδιο να μετρησω παλι!
Αν βολεψει με την δουλεια θα πεταχτω !

Στελιο αν σε ξανα πετυχω με το θηριο σου θα σε σταματησω να γνωριστουμε κιολας thumb

steliosm46
11-04-15, 20:53
Οποτε θες Σπυρο. thumb

PetrosD
11-04-15, 22:28
Μπράβο, χάρηκα κι εγώ που το έφτιαξες!

Spiros335i
12-04-15, 10:04
Μπράβο, χάρηκα κι εγώ που το έφτιαξες!

Ευχαριστω φιλε!

mark e92
12-04-15, 11:01
Μπράβο φίλε! Πολύ χάρηκα που βρήκες άκρη τελικά!!!
Καλά Πατήματα!


Πόσο κόστισε στην BMW να το ξανακάνουν μαμά;

Spiros335i
12-04-15, 11:20
Μπράβο φίλε! Πολύ χάρηκα που βρήκες άκρη τελικά!!!
Καλά Πατήματα!


Πόσο κόστισε στην BMW να το ξανακάνουν μαμά;

Ευχαριστω φιλε!

60¤ μου κοστισε μαζι με εναν ελεγχο που τους ειπα να κανουν στα wastegate
Ολικο update ! Περιμενα αρκετα παραπανω αλλα δεν με χαλασε thumb

Christos 330
23-04-15, 13:21
https://images.tapatalk-cdn.com/15/04/23/ac1c0d8115a3ffe89f555ae283d8a8a7.jpg

Την επόμενη φορά να μπει μονο για το προβλέπομενο service φιλε και για τίποτα άλλο !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Spiros335i
24-04-15, 22:08
Ευχαριστω πολυ Χρηστο !
Να σαι καλα φιλε!

Ωραια φωτογραφια :thumbsup:

jtetoros
08-04-16, 12:06
Παιδιά μετά απο 2 χρονια περίπου επανέρχομαι να ζητήσω βοήθεια για το πρόβλημα που μου εχει παρουσιαστεί 3 φορές απο τότε που μιλάγαμε . Την πρώτη φορά ξεκούμπωσε το κολάρο , μου είπαν πρόβλημα με την μικρή τουρμπίνα όποτε επισκευάστηκε οκ. Τη δεύτερη δεν θυμάμαι πάλι ξεκούμπωσε το κολάρο νομίζω φτιάχτηκε και μετά από 4 μήνες φτάσαμε στο τώρα όπου πάλι ξεκουμπωθηκε το κολάρο , επισκευάστηκαν πολύ καλά σωλήνες κλπ και μετά 1 μέρες έσκασε το ψυγείο intercooler. Ο Μαστορας λέει θελουμε αλουμινένιο ψυγείο με επίσης αλουμινένιες σωλήνες και θα λυθεί . Θα εκτιμούσα μία άποψη των ειδικών και καθώς επίσης πού μπορω να βρω τέτοιο ψυγείο !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

BILL007
08-04-16, 12:14
Μου φαίνεται ότι πρέπει να πας σε κάτι τέτοιο https://bisimoto.com/2014/product/bmw-335i-135i-intercooler-kit/

jtetoros
08-04-16, 12:18
Ξεχασα να επισημάνω οτι είμαι diesel και η πίεση που ανεβάζει ειναι 1,5 bar. Έτσι δουλεύω κοντά 2 χρονια


Sent from my iPhone using Tapatalk

jtetoros
08-04-16, 12:19
Κάνει Bill007 αυτό και για diesel ??


Sent from my iPhone using Tapatalk

stef
08-04-16, 12:19
Ή και κάτι τέτοιο...

https://wagner-tuning.3dcartstores.com/mobile/Intercooler-Kit-for-BMW-330d335d-E90-E93-200001029_p_65.html

turbodog
08-04-16, 14:14
Τα Wagner θεωρούνται από τα καλύτερα, όχι μόνο στα BMW αλλά και στο group vag.
Σε λογκαρισματα που έχουμε κάνει σε μοτέρ με πιεσμενα turbo είχαν και την καλύτερη απόδοση με το μικρότερο δέλτα στην διάφορα θερμοκρασίας και αργότερο heat soak. Αυτά σε group vag αλλά να υποθέσω ότι κάτι αντίστοιχο θα ισχύει και σε άλλα μοντέλα.
Δεν είναι φθηνά αλλά στα IC ότι πληρώνεις παίρνεις. Και δεν κάνει μόνο το μέγεθος την διαφορα αλλά κυρίως η κατασκευή της κυψέλης

jtetoros
08-04-16, 14:31
Το παρήγγειλα μόλις απο τη wagner , ευχαριστω πολύ παιδιά !!!!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

BILL007
08-04-16, 14:48
Τα Wagner θεωρούνται από τα καλύτερα, όχι μόνο στα BMW αλλά και στο group vag.

Δημήτρη σε σύγκριση με τα bisimoto τι έλεγαν? :think: Έτσι εγκυκλοπαιδικά ρωτάω :original:

stef
08-04-16, 14:59
Το παρήγγειλα μόλις απο τη wagner , ευχαριστω πολύ παιδιά !!!!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk



Θεωρώ ότι έκανες άριστη επιλογή!
Καλοφόρετο

jtetoros
08-04-16, 16:29
Δημήτρη σε σύγκριση με τα bisimoto τι έλεγαν? :think: Έτσι εγκυκλοπαιδικά ρωτάω :original:



Τα bisimoto βέβαια δεν βρήκα για diesel και έκαναν και 1200¤ περίπου ενώ το Wagner μου στοίχισε με τα μεταφορικά 600¤ , μισή τιμή

jtetoros
08-04-16, 16:31
Α παιδιά και κάτι άλλο σημαντικό , ποιος μπορεί να μας πει πόσο πίεση σε bar σηκώνει το μαμά 335d ??


Sent from my iPhone using Tapatalk